حشراتحشرات و آفات

شناخت و مبارزه با گال برگ

تا به حال شده برگی را بردارید و ببینید رویش برجستگی‌هایی وجود دارد یا برآمدگی‌هایی از آن آویزان شده است؟ به احتمال زیاد این‌ها گال برگ هستند. گال برگ صحنه‌ی ناخوشایندی است. برجستگی‌ها ممکن است سفت یا به شکل برآمدگی‌های خالی باشند. اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد این است این یک بیماری یا حشراتی باشد که داخل برگ تخم گذاشته یا درونش مثل مینوز برگ نقب زده است. خبر خوب این است که معمولاً این برجستگی‌ها به خاطر بیماری نیستند. بلکه به خاطر آسیبی است که حشرات به گیاهان وارد می‌آورند. ولی آن موقع که متوجه برجستگی‌ها می‌شوید حشره خیلی وقت است که آنجا را ترک کرده است.

گال برگ چیست؟

دیدن گال برگ دلهره‌آور است، ولی معمولاً آن‌چنان که به نظر می‌رسد موضوع جدی محسوب نمی‌شوند. برجستگی‌ها و بدشکل شدن‌ها نتیجه تغذیه حشرات یا نوع خاصی از ارگانیسم‌های بیگانه مثل باکتری، قارچ، مایت، نماتد و حتی ویروس است. منشأ هر چه باشد، ارگانیسم‌های موردنظر معمولاً تا آن زمان برگ را ترک گفته‌اند. خود گال واکنش گیاه به مزاحمت‌هاست. این‌طور نیست که چون حالا حشره از برگ تغذیه کرده است انتظار داشته باشید برجستگی روی برگ دائمی باشد.

برخلاف ظاهرش، حشره در گال زندگی نمی‌کند و هیچ تخمی درون آن رها نکرده است. به احتمال قوی وقتی که متوجه گال ها می‌شوید حشره دیگر رفته باشد. قبل از رفتن حشرات، می‌‌توانند آسیب‌های فراوان به ظاهر بسیاری از گیاهان و بالأخص درختان وارد آورند. گال ها روی تنه و گل‌ها هم بروز می‌دهد. ولی به نظر گال های برگ نسبت به نقاط دیگر دوام بیشتری می‌آورند و بیشتر قابل‌رؤیت هستند.

تقریباً همیشه برگ‌های تازه هستند که مورد هجوم حشرات و دیگر ارگانیسم‌ها واقع می‌شوند و گال را ایجاد می‌کنند. به‌ندرت پیش می‌آید به برگ‌های بالغ حمله شود. باید این را دانست که بسیاری از درخت‌ها در برابر گال برگ آسیب‌پذیر هستند، بالاخص وقتی که در بهار برگ‌هایشان رشد می‌کند. افرا، بلوط، نارون، هکربری و سایر درخت‌ها هر کدام موردعلاقه حشرات خاصی هستند که گال های نازیبا و ناخوشایندی رویشان باقی می‌گذارند.

بعد از یک زمستان ملایم، باید منتظر آسیب‌های جدی باشید، چون حشرات بیشتری توانسته‌اند جان سالم به در برند و همگی اکنون گرسنه هستند. این موضوع در مورد مشکلاتی که حشرات در باغچه یا حیاطتان ایجاد می‌کنند نیز صدق می‌کند. با اینکه آسیب ناشی از گال معمولاً به مرگ درخت ختم نمی‌شود، ضعف درخت و ریخته شدن زود‌هنگام برگ‌ها را در پی دارد. درختی سالم می‌تواند دوباره رشد کند و تجدید قوا کند، ولی ریخته شدن برگ و کم شدن عمل فتوسنتز، حتی بیشتر، باعث ضعیف‌تر شدن درختِ تحت استرس می‌شود.

چه کارهایی در مورد گال برگ می‌توان انجام داد؟

با اینکه منظره زیبایی ندارند، بهترین کاری که می‌توان کرد نادیده گرفتنشان است. چون آسیب‌های وارده پیش از شکل‌گیری گال ها بوده است، به‌ندرت برای این مشکل درمانی تجویز می‌شود. اگر هر سال و توسط یک نوع حشره مشکلات شدیدی را تجربه می‌کنید، می‌توانید اقدامات کنترلی انجام دهید تا جمعیت حشرات در حیاط‌تان و در نتیجه شدت آسیب به درخت را کاهش دهید.

معمولاً اوایل بهار درختان را با آب اسپری می‌کنید، زمانی که برگ‌هایشان برای اولین بار رشد کرده است و حشرات برای خوردن برگ‌های تازه و نرم به درخت‌ها هجوم می‌آورند. ولی اگر صبر پیشه کنید، طبیعت شما را از شر این مشکل خلاص می‌کند. حشرات ایجادکننده گال معمولاً شکارچیانشان را به خود جلب می‌کنند و تا زمانی که شکارچیان در منطقه غذایشان فراهم باشد آن‌ها هم باقی می‌مانند.

مسئله مهم در مورد گال برگ

با اینکه معمولاً گال برگ مشکل جدی برای گیاه نیست، نباید وجود آن را کاملاً نادیده بگیرید. تشکیل گال برگ برای درخت یعنی صرف انرژی و مواد غذایی بسیار فراوان، چون درخت بدین شکل سعی در دفاع و ترمیم خود دارد. در ابتدای فصل رشد، برای تولید برگ، گل و ادامه‌ی رشد به تمام انرژی‌اش نیاز دارد. برای همین است که هنگام برخاستن گیاه از خواب زمستانی در فصل بهار، تشکیل گال برگ به درخت استرس وارد می‌کند و آن را ضعیف می‌سازد. چنین موردی زمانی ممکن است روی دهد که میزان غیرمعمولی از تراکم بالای گال روی گیاه باشد یا زمانی که گیاه مورد هجوم قرار گیرد و برای چند سال متوالی روی درخت گال ایجاد شود. اگر با چنین موردی درگیر هستید، بهتر است ارگانیسم مقصر را پیدا کنید و برای فصل بهار بعدی، جهت جلوگیری از استرس و آسیب بیشتر، آن را درمان کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا