درختان

درخت کامیس پاریس لاوسون

درخت کامیس پاریس سوزنی برگ بومی آمریکای شمالی و غربی است و دارای واریته ­هایی به رنگ‌های کبود، سبز و طلایی می‌باشد. دارای سیستم ریشه‌ای عمیق و قوی و گسترده است و در برابر باد شدید مقاوم است. سرعت رشد آن متوسط می‌باشد (در مناطق با رطوبت بالا رشد آن سریع است). این گونه بیشترین تعداد رقم (بیش از ۲۰۰ رقم) و فرم باغی را در میان گونه‌های خانواده سرو دارد و حتی برای آن‌ها کلید شناسایی و طبقه‌بندی هم ارائه شده است. درختی است هرمی شکل، دارای شاخه‌های گسترده و آویخته و شاخه اصلی که نوک آن خمیده یا پهن شده است. پوست تنه آن اسفنجی، دارای برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های فراوان و فلسی است و به رنگ آجری می‌باشد. در جوانی درخت گلدانی بسیار مناسبی است و با بالا رفتن سن نیز تک درخت بسیار زیبایی برای چمنزارهاست. این درختچه‌ها دارای ابعاد، اندازه‌ها و رنگ‌های گوناگونی می‌باشد و به خاطر این تنوع و زیبایی که در فضای سبز ایجاد می‌کند بسیار پرکاربرد و پرطرفدار است.

درخت سرو لاوسون یا کامیس پاریس نوعی شبه سرو بوده که به شبه سرو لاوسون طلایی نیز معروف است. شکل عمومی گیاه مخروطی شکل و کشیده است. سرو لاوسون درختی است هرمی شکل، دارای شاخه‌های گسترده و آویخته و شاخه اصلی که نوک آن خمیده یا پهن شده است. پوست تنه آن اسفنجی، دارای برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های فراوان و فلسی است که به رنگ آجری دیده می‌شود.

شرایط محیط رشد

آب‌وهوا: بهترین رشد را در نواحی خنک، مرطوب یا ساحلی دارد. گرما و سرما را تحمل می‌کند؛ اما به سرمای زیاد حساس است. تابش مستقیم آفتاب یا سایه نسبی را ترجیح می‌دهد. باید از بادهای گرم یا خشک محافظت شود. به آلودگی، دود و غبار محیط حساس است.

خاک: بهترین رشد را در خاک لومی شنی با رطوبت متوسط و زهکشی خوب می‌نماید. خشکی را تحمل می‌کند.

هرس: نیازی به هرس ندارد.

تغذیه: تغذیه خاصی نیاز نیست.

آبیاری: یک‌بار در ماه، آبیاری عمقی برای این گیاه کفایت می‌کند.

آفات و بیماری‌ها: از آفات این گیاه می‌توان به شته و پروانه شاخه خوار اشاره کرد.

تکثیر

تکثیر این گیاهان از طریق کشت بذر، ریشه‌دار کردن قلمه و انجام پیوند صورت می‌پذیرد.

کاربردها

شبه سرو لاوسون به‌عنوان درختی زینتی در گلدان یا به‌عنوان تک درخت در پارک‌ها و باغ‌ها و یا به‌صورت دیواری سبز در فضای سبز کشت می‌گردد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا