گیاهان دارویی

گیاه گل گندم

گل گندم گیاهی علفی یک‌ساله و دوساله است. این گل بومی اروپا بوده و از گیاهان دارویی است. در بیشتر مناطق به‌ویژه مزارع گندم این گیاه به‌صورت خودرو رشد می‌کند به همین دلیل به آن گل گندم می‌گویند. دارای ساقه منشعب و به ارتفاع ۲۵ تا ۸۰ سانتیمتر است. ساقه این گیاه سبز مایل به سفید است. گل‌های این گیاه لوله‌ای مانند و به رنگ آبی و بنفش می‌باشد که به هنگام شکفتن منظره زیبایی را نمایان می‌کند. اندازه گل‌ها تا قطر ۱٫۵ الی ۳ سانتی‌متری رشد می‌کنند. گل‌ها به‌صورت شعاعی به اطراف رشد می‌کنند. گل‌های این گیاه دارای موسیلاژ، مواد مومی و تانن است. همچنین در این گیاه مقداری پتاس، اسید فسفریک و منگنز وجود دارد. برگ‌های حالت نیزه‌ای شکل و حدود ۱ الی ۴ سانتی‌متر می‌باشد. برگ‌های گل گندم با تارهای پنبه‌ای مانندی به رنگ سبز پوشیده شده است. برگ‌ها ۱ تا ۴ سانتی‌متر طول دارند. برگ‌ها دارای بریدگی‌های عمیقی با دم­برگ مشخص می‌باشند. برگ‌های فوقانی این گیاه نیز به‌صورت باریک و فاقد دندانه است. گل‌های این گیاه برای حشراتی همچون زنبور عسل و پروانه جذاب است و آن‌ها را جذب می‌کند. گل‌های این گیاه ماده قرمز رنگی دارند که از آن برای رنگ دادن به انواع سالاد و غذا استفاده می‌شود. قسمت‌های مورداستفاده این گیاه گل‌ها، سرشاخه‌ها و برگ‌ها است. این گیاه در بیشتر مناطق ایران نیز کشت می‌شود.

کاشت

گل گندم از طریق بذر تکثیر می‌شود. در کشت بذری پس از آماده نمودن سطح مورد کشت بذرها را به مدت ۲۴ ساعت در آب ولرم خیس کنید و سپس آن را بکارید طوری که در تاریکی مطلق قرار بگیرد تا زودتر جوانه بزند. پس از کاشت بذر گیاه را آبیاری کنید و تا زمان جوانه‌زنی سطح خاک را مرطوب نگه‌دارید. پس از گذشت یک تا دو هفته بذر جوانه می‌زند و گیاه شروع به رشد می‌کند. فاصله کاشت بذر گل گندم ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. عمق کاشت بذر گل گندم ۲ تا ۵ سانتی‌متر است. گل گندم در انواع مختلفی از خاک‌های شنی، لومی، ماسه‌ای، قلیایی رشد می‌کند. خاک باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد. دمای مناسب برای رشد این گیاه ۱۳ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. گلدهی این گیاه از اردیبهشت تا مرداد ماه است. گل گندم به آبیاری متوسطی نیاز دارد. گل گندم از گیاهان آفتاب دوست است که برای رشد به نور زیاد خورشید نیاز دارد. این گیاه در سایه رشد خوبی نخواهد داشت.

خواص

این گیاه قرن‌ها پیش برای بیماری‌هایی که در بیشتر موارد مربوط به چشم می‌شود قابل‌استفاده بوده است. معجزه‌ای که این گیاه در درمان ورم ملتحمه چشم و پف کردن آن و همچنین درد چشم می‌کند، توسط متخصصان گیاه‌شناسی به‌خوبی شناخته شده است.

ساقه گل گندم درد سوزش ناشی از پارگی و بریدگی‌ها را التیام می‌دهد. بهتر است قسمت انتهایی ساقه آن را اطراف نواحی آسیب دیده بمالید. همچنین از گیاه می‌توانید برای کمپرس چشم استفاده کنید. یک تکه پنبه را در جوشانده این گیاه خیس کرده و چشمتان را با آن کمپرس نمایید.

جوشانده این گیاه برای ماساژ صورت و درمان جوش‌ها و آکنه نیز مفید است. می‌توانید برگ‌ها و گل‌های این گیاه را بجوشانید هنگامی که در حال جوشیدن است حوله‌ای را روی سر خود بیندازید و صورت خود را بالای ظرفی که گیاه می‌جوشد به مدت ۱۵ دقیقه نگه دارید بعد از آن صورتتان را با آب سرد بشویید متوجه می‌شوید که پوست صورتتان تغییر کرده است.

گل‌های این گیاه دارای اثر مدر (ادرارآور) است و برای سرماخوردگی، رفع سرفه و بیماری‌های سینه استفاده می‌شود. میوه این گیاه مسهل است. تمام اندام این گیاه تب بر، تصفیه کننده خون و ضد رماتیسم هستند و برای درمان بیماری‌های کبدی، پوستی و زردی به کار می‌روند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا