گیاهان دارویی

گیاه شاخ بزی

شاخ بزی (Aloe Arborescens) گونه‌ای از جنس Aloe در خانواده Xanthorrhoeaceae بومی افریقای جنوبی است. به‌طورکلی جنس آلوئه، بومی جنوب و شرق آفریقا و جزایر دور از ساحل مانند ماداگاسکار و جزایر Mascarene و جنوب غربی شبه‌جزیره عربستان است. شاخ بزی گیاهی زیبا و زینتی است که به‌صورت گیاهی چندساله کشت می‌شود. به‌عنوان گیاهی زینتی شناخته می‌شود. ارتفاع این درخت بسته به شرایط اقلیمی بین ۲ تا ۳ متر است. این گیاه به‌صورت درختچه‌ای کوتاه رشد می‌کند. برگ‌های گوشتی دندانه‌داری به رنگ سبز خاکستری دارد. در قسمت‌های مختلف این گیاه به‌ویژه حاشیه برگ‌ها خارهایی به‌وفور مشاهده می‌شود. گل‌های این گیاه به‌صورت رنگارنگ در رنگ‌های مختلف نارنجی، قرمز و زرد می‌باشد. گل‌ها به‌صورت خوشه‌ای و آذین بسته است. خوشه‌های بزرگ رنگارنگ گل در ماه‌های سرد سال دارند نارنجی تیره از رنگ‌های معمول است اما زرد و قرمز تیره نیز وجود دارد. گل‌های آذین‌شده این گیاه به‌صورت استوانه‌ای است. قابلیت رشد در گلدان را دارد. گل‌های این گیاه شهد تولید می‌کند به همین دلیل جاذب حشرات و پرندگانی همچون زنبورعسل و پروانه می‌باشد.

شاخ بزی همانند آلوئه ورا در درمان زخم‌های ناشی از سوختگی مؤثر است و در کاهش رشد میکروب و باکتری مؤثر است. برای درمان سرطان طبق پروتکل خاصی مورداستفاده است. برای درمان طیف گسترده‌ای از قارچ‌ها و ویروس‌ها و نیز بخصوص قارچ‌های که به غشای مخاطی حمله می‌کنند مفید است. برای تقویت سیستم ایمنی بدن و بازسازی سلول‌ها نیز استفاده می‌شود.

کاشت

شاخ بزی از طریق بذر و قلمه ساقه تکثیر می‌شود. در کشت بذری پس از تهیه بذر آن را در گلدان یا خزانه در عمق مناسب بکارید. پس از کاشت بذر بر روی آن لایه‌ای نازک از کود و شن بریزید سپس گیاه را آبیاری کنید و تا زمان جوانه‌زنی آن را مرطوب نگه‌دارید. برای تسریع در جوانه‌زنی روی بذر را با نایلون روشنی بپوشانید طوری که هوای در آن جریان داشته باشید. پس از گذشت مدتی بذر جوانه می‌زند و گیاه شروع به رشد می‌کند. بعد از حدود یک ماه زمانی که بذر به حد معینی از رشد رسید می‌توانید آن را به زمین اصلی یا گلدان بزرگ‌تر منتقل کنید.

فاصله کاشت بذر شاخ بزی ۱٫۵ تا ۳ متر است. عمق کاشت بذر شاخ بزی ۱ تا ۲ سانتیمتر است. برای رشد به خاک شنی و ماسه‌ای نیاز دارد. خاک باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد. دمای مناسب برای رشد این گیاه ۲۵-۲۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. گلدهی این گیاه فصل بهار و تابستان است. شاخ بزی به آبیاری کم و درعین‌حال مرطوبی نیاز دارد. شاخ بزی از گیاهان آفتاب دوست به شمار می‌رود که برای رشد به آفتاب کامل نیاز دارد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا