گیاهان دارویی

گیاه تاجریزی

تاجریزی از جمله گیاهان زیبا و زینتی است. این گیاه جزء خانواده سیب زمینی است. این گیاه دارای ساقه‌ای برافراشته و راست است. دارای خواص دارویی و درمانی است. از طریق بذر و تکثیر می‌شود. گیاه تاجریزی را در ایران با نام‌های همچون گوجه زینتی و گیلاس مجلسی نیز می‌شناسند. این گیاه به دلیل داشتن میوه‌های زینتی معروف است. از گیاهان چندساله است. برگ‌های این گیاه به شکل نیزه‌ای و بیضی می‌باشند که دارای حاشیه‌های موج‌دار است. این گیاه دارای گونه‌های مختلفی است به همین منوال نیز دارای میوه‌هایی گرد به رنگ‌های مختلف قرمز، زرد، نارنجی و سفید می‌باشد. این گیاه دارای ریشه‌ای راست و سفیدرنگ است که انشعابات فراوان دارد. ارتفاع این گیاه بسته به گونه‌هایی که دارد و همچنین شرایط اقلمی متغیر و بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر است. این گیاه خواص درمانی و دارویی دارد و از گذشته تا به امروز به‌عنوان یک گیاه دارویی شناخته می‌شود. رنگ برگ‌های تاجریزی سبز است دارای گل‌هایی به رنگ سفید کوچک است. توجه داشته باشید که به دلیل داشتن ماده سمی سولانین در این گیاه باید با احتیاط مصرف شود.

کاشت

گیاه تاجریزی از طریق بذر قابل تکثیر است. بذر این گیاه را از میوه این گیاه پس از خشک شدن به دست می‌آورند. در کشت بذری ابتدا بذرها را به مدت ۲۴ ساعت در آب ولرم خیس کنید. کاشت این گیاه در هوای آزاد در اواخر اسفند و اوایل مردادماه انجام می‌شود. برای کشت بذری پس از آماده نمودن زمین بذر را در عمق نیم سانتی‌متری خاک بکارید (همچنین می‌توانید بذر را بر سطح موردنظر بپاشید) و آبیاری کنید طوری که سطح موردنظر مرطوب شود نه خیس، پس از مدتی بذر جوانه می‌زند و رشد خود را آغاز می‌کند. توجه داشته باشید که شما می‌توانید بذر این گیاه را در گلدان نیز پرورش دهید.

فاصله کاشت بذر تاجریزی ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر است. عمق کاشت بذر تاجریزی نیم سانتی‌متری زمین است. تاجریزی برای رشد به خاک حاصلخیز با زهکشی خوب نیاز دارد. دمای شبانه موردنیاز تاجریزی ۱۷ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد می‌باشد و دمای روزانه آن نیز بین ۲۰ تا ۲۲ در جه سانتی‌گراد است. زمان گلدهی گیاه تاجریزی فصل تابستان می‌باشد. تاجریزی به آبیاری متوسط و منظمی نیاز دارد. در فصل پاییز نیاز به آبیاری آن‌چنانی ندارد. این گیاه برای رشد به نور کامل آفتاب نیاز دارد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا