صنایع

بررسی خط تولید و بسته بندی چای کیسه ای (تی بگ)

جهت راه‌اندازی خط تولید چای کیسه‌ای (تی‌بگ) بهتر است صنایع بزرگی که در دنیا به این کار مشغول هستند و سابقه درخشانی در تولید و بسته‌بندی چای کیسه‌ای دارند را موردبررسی قرار بدهیم. در همین راستا خط تولید یکی از شرکت‌های مشهور را با هم می‌بینیم، با ما همراه باشید.

در آمریکا حدود هزاران سال است که چای از طریق کشتی وارد می‌شود.

این کارخانه تولید چای کیسه‌ای یا تی‌بگ است که هر هفته حدود یک‌صد میلیون چای کیسه‌ای تولید می‌کند.

بعد از انتقال بسته‌های چای از کشورهای اطراف به‌وسیله کشتی و کامیون، کیسه‌ها به بخش انبار منتقل می‌شوند. سپس متخصصان ویژه‌ای جهت مخلوط کردن چای‌ها کار خود را آغاز می‌کنند.

سه متخصص به طرق مختلف چای‌ها را با هم مخلوط می‌کنند.

متخصصان مخلوط کردن چای‌ها یک دستیار هم دارند که ربات‌ها هستند. که جهت انتخاب مدل‌های مختلف چای و قرار دادن آن‌ها بر روی نوار نقاله برنامه‌ریزی شده‌اند.

همه چای‌ها با نسبت‌هایی که از نظر متخصصان مربوط به مخلوط کردن مورد تائید قرار گرفته‌اند، در ظروف استوانه‌ای شکلی که گنجایش ۲ تن چای را دارند، جهت عمل‌آوری، ریخته می‌شود. سپس به مدت ۸ دقیقه به‌آرامی با هم مخلوط می‌شوند.

بعد از آن به کیسه‌های ۱ تنی و بعد از آن به بخش وکیوم و بسته‌بندی منتقل می‌شوند. در این بخش دوباره مورد آزمایش قرار می‌گیرند و چند فنجان چای از آن‌ها تهیه و طمع و مزه آن‌ها تست می‌شود.

این دستگاه وظیفه تبدیل چای به چای کیسه‌ای (یا تی‌بگ) را دارد. کاغذ به‌کاررفته برای تهیه چای کیسه‌ای بسیار خاص هستند. این کاغذها از فیبر طبیعی گیاه آباکا تهیه می‌شوند.

دستگاه مقدار معینی چای را در میان دو لایه از این کاغذ قرار می‌دهد و سپس آن‌ها را به هم می‌دوزد.

این دستگاه بسته‌بندی چای کیسه‌ای، قابلیت تولید ۲،۰۰۰ چای کیسه‌ای در هر دقیقه را دارد. پس از آن چای‌ها در فویل از جنس آلومینیم بسته‌بندی می‌شوند تا تازه بمانند. و به‌سرعت به کمک نوار نقاله‌ها به بخش بسته‌بندی کارتونی منتقل می‌شوند.

کارتون‌های حاوی چای کیسه‌ای به‌وسیله ربات‌های دیگری روی هم چیده می‌شوند و سپس با محافظ پوشانده می‌شوند. حالا آماده انتقال به فروشگاه‌ها و مغازه‌ها هستند.

خب حالا بسته‌های تی‌بگ در شلف های فروشگاه چیده شده‌اند و آماده هستند تا خریداری شوند و به چای تازه و دبشی تبدیل شوند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا