گیاهان زینتی

پرورش گل رز در شیشه

نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه سال که در اوزاکای ژاپن بر پا شد، بین افرادی که با گل و گیاه سروکار دارند علاقه غیرمنتظره‌ای را برانگیخت. در میان محصولات جالبی که در معرض دید عموم گذاشته شد، برخی به موضوع استفاده از بیوتکنولوژی مربوط می‌شوند. یکی از این محصولات جالب و درعین‌حال زیبا بوته گل رز بسیار کوچکی است که راحت در کف دست جا می‌گیرد. این بوته رز که در داخل یک شیشه کوچک گل داده است، اندازه‌اش از ۵ سانتی‌متر بیش‌تر نیست و شکوفه‌هایی دارد که قطرشان فقط یک سانتی‌متر است. اندازه‌اش از ۵ سانتی‌متر بیش‌تر نیست و شکوفه‌هایی دارد که قطرشان فقط یک سانتی‌متر است.

شرکت کیووا هاکو کوگیو که این گل را به نمایش گذاشت، چندین سال مشغول پرورش گل رز کوچکی بوده است که در حدود ۲۰ سانتی‌متر طول داشته‌اند. اما یک روز یکی از کارکنان شرکت با تعجب دید که بوته رزی که کوچک‌تر از تمامی بوته‌ها بود شکوفه کرده است. کارکنان شرکت مزبور از ساقه آن بوته بافتنی جدا کردند و با استفاده از یک شیوه بیوتکنولوژی به نام کشت بافت، بوته‌های جدیدی را پرورش دادند.

اصول کار مانند اصولی است که در پرورش گیاهان به شیوه قلمه زدن به کار می‌رود، اما در شیوه کشت بافت، بافتی که از گیاه می‌گیرند تحت شرایط استریل داخل یک شیشه پرورش داده می‌شود. گیاهانی که بدین گونه پرورش می‌یابند حاوی همان ژن‌هایی هستند که گیاه مادر در خود دارد. این گیاهان نمونه‌های همسانی هستند که می‌توان آن‌ها را به‌راحتی تکثیر کرد و به تعداد زیاد به فروش رسانید.

گیاهان مزبور در ماده‌ای ژله‌ای مانند که حاوی مواد غذایی لازم است رشد می‌یابند. اگر باکتری‌ها بخواهند وارد شیشه شوند، کپک موجود در شیشه رشد می‌کند. پس در شیشه را با چوب پنبه فیلتردار می‌بندند تا اکسیژن بتواند وارد شیشه شود اما از ورود باکتری‌ها جلوگیری کند. اگر شیشه‌ها را در دمایی کافی و پایین نگه‌داری کنند، بوته‌های درون آن‌ها تا یک ماه دیگر گل می‌دهند.

این رزهای شیشه‌ای فوق‌العاده کوچک، هنوز در حال پرورش هستند و به بازار نیامده‌اند، اما به‌زودی در ردیف هدایای زنده زیبا قرار می‌گیرند. شرکت‌ها با استفاده از شیوه بیوتکنولوژی نه‌تنها برای تغییر اندازه، بلکه برای رنگ و بوی گل‌ها هم‌دست به آزمایش‌های گوناگون زده‌اند. کسی نمی‌داند که در آینده چه گل‌های عجیبی محیط زندگی ما را زیباتر خواهند کرد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا