کشاورزی

تکنولوژی های جدید کشاورزی

برای درک تغییراتی که فناوری در مفهوم کشاورزی ایجاد کرده لازم نیست تخصص چندانی داشته باشیم. بکار گیری فناوری موجب سودآورتر، کارآمدتر، ایمن‌تر و ساده‌تر شدن فرایندهای کشاورزش شده است. از میان فناوری‌های مختلف، کشاورزان پنج مورد را انتخاب کرده‌اند که از نظر آن‌ها بهترین فناوری‌های موجود در کشاورزی به‌حساب می‌آیند. این فناوری‌ها به قرار زیر هستند:

نرم‌افزار GIS و GPS

تصویربرداری ماهواره‌ای

هواپیمای بدون سرنشین و سایر تصاویر هوایی

نرم‌افزار کشاورزی و داده‌های آنلاین

ادغام مجموعه داده‌ها

مزارع مدرن مزایای قابل‌توجهی را از کشاورزی دیجیتالی رو به رشد دریافت می‌کنند. این مزایا کاهش مصرف آب، دریافت مواد مغذی و کود، کاهش تأثیر منفی بر اکوسیستم اطراف آن، کاهش رواناب شیمیایی به آب‌های زیرزمینی محلی و رودخانه‌ها، بهتر شدن راندمان کار، کاهش قیمت و بسیاری موارد دیگر را شامل می‌شود. بدین‌وسیله کسب‌وکار مقرون‌به‌صرفه، هوشمند و پایدار خواهد شد. اجازه دهید برخی از این فناوری‌های بکار رفته در کشاورزی را معرفی کنیم.

کشاورزی مبتنی بر GIS

ازآنجاکه زمین‌های کشاورزی مبتنی بر موقعیت جغرافیایی هستند، در نتیجه نرم‌افزار GIS در کشاورزی دقیق (precision farming‎) به ابزاری فوق‌العاده مفید تبدیل شده است. کشاورزان با استفاده از این نرم‌افزار، قادر به ترسیم تغییرات جاری و آینده در میزان بارش، تغییرات دمایی، عملکرد محصول، سلامت گیاه و غیره خواهند بود. همچنین با استفاده از اپلیکیشن‌های مبتنی بر GPS (جی‌پی‌اس) هم‌راستا با ماشین‌آلات هوشمند امکان بهینه‌سازی کود و سموم دفع آفات فراهم می‌شود. با توجه به این امر کشاورزان مجبور به رسیدگی به کل زمین نبوده و تنها مناطق خاصی را مورد رسیدگی قرار می‌دهند و در نتیجه آن قادر به صرفه‌جویی در هزینه، نیروی انسانی و زمان خواهند بود.

یکی دیگر از مزایای مهم کشاورزی مبتنی بر GIS، بکار گیری ماهواره و هواپیماهای بدون سرنشین یا پهباد برای جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های ارزشمند در مورد پوشش گیاهی، شرایط خاک، آب‌وهوا و نوع زمین است. چنین داده‌هایی دقت در تصمیم‌گیری را به‌طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشند.

داده‌های حاصل از ماهواره

پیش‌بینی بازده و نیز انجام نظارت میدانی بی‌وقفه با هدف تشخیص انواع تهدیدات با استفاده از خدمات ماهواره‌ای هرگز به این راحتی نبوده است. این حسگرها قادر به ارائه تصاویر در طیف‌های مختلف بوده و امکان استفاده از شاخص‌های متعددی مانند شاخص نرمال شده تفاوت پوشش گیاهی (NDVI) را فراهم می‌سازد. شاخص NDVI امکان شناسایی میزان پوشش گیاهی، میزان پژمردگی گیاه و سلامت کلی گیاه را فراهم می‌سازد.

اطلاعات به‌دست‌آمده از آسمان (هواپیماهای بدون سرنشین)

با کمک پهبادها کشاورزان مجال تعیین زیست توده محصول، ارتفاع گیاه، وجود علف‌های هرز و اشباع آب در نواحی از مزارع را با دقت بالا به دست می‌آورند. این نوع هواپیما اطلاعات بهتر و دقیق‌تری با وضوح بیشتر نسبت به ماهواره‌ها ارائه می‌کند. پهبادها همچنین در مبارزه با حشرات دستیاران بی‌نظیری به‌حساب می‌آیند. کشاورزان با سم‌پاشی هوایی در مناطق پرخطر از تهاجم حشرات جلوگیری کرده و درعین‌حال به‌طور مستقیم در معرض مواد شیمیایی و مسمومیت ناشی از آن قرار نمی‌گیرند.

باوجودآنکه استفاده از پهبادها آسان بوده و قادر به جمع‌آوری مقادیر بالایی اطلاعات در زمان کوتاهی هستند، اما چالش‌هایی در استفاده از آن‌ها وجود دارد که یکی از آن‌ها گران بودن‌شان است. هواپیماهای بدون سرنشین در جایی که نقشه‌برداری یا نظارت بر مناطق بزرگ موردنیاز باشد تقریباً از این کار ناتوان بوده و بهتر است از فناوری نظارت ماهواره‌ای در این‌گونه مناطق استفاده شود.

داده‌های آنلاین (راه‌کاری برای کشاورزی دقیق)

به‌منظور آسان ساختن مشاهدات میدانی، EOS نظارت بر محصول یعنی پلتفرمی دیجیتالی را طراحی کرده است که از نظارت ماهواره‌ای به‌منظور سرعت بخشیدن به تصمیم‌گیری کشاورز استفاده می‌کند تا هیچ نکته مهم در زمینه رسیدگی به مزرعه را از دست ندهد. در این بخش برخی از ویژگی‌های موجود در این پلتفرم را معرفی می‌کنیم:

۱- نظارت بر محصول امکان استفاده از شاخص نرمال شده تفاوت پوشش گیاهی را برای پیگیری سلامت محصول فراهم می‌سازد. این شاخص میزان کلروفیل موجود در گیاهان را کنترل کرده و به دست آوردن اطلاعات در خصوص وضعیت آن‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد. درصورتی‌که مقادیر شاخص NDVI بالا باشد، این بدان معنا است که از پوشش گیاهی سالم‌تری برخوردار بوده چرا که هر چه کلروفیل بیشتری در گیاه موجود باشد، گیاه سالم‌تر خواهد بود.

۲- یکی دیگر از ویژگی‌های مهم نظارت بر محصول استفاده از اپلیکیشن دیده‌بانی یا جستجوگر است. این اپلیکیشن که هم در موبایل و هم دسکتاپ مورداستفاده قرار می‌گیرد، نقشه‌های دیجیتالی زمین را بکار می‌گیرد. کشاورز در حین استفاده از این اپلیکیشن قادر خواهد بود چندین کار یا وظیفه را تنها با چند کلیک جستجو و انجام دهد. پس از افزوده شدن زمین و تعیین وظیفه، جستجوگر به‌طور مستقیم به محل انتخاب شده حرکت کرده و فعالیت آفات، رشد علف‌های هرز، مناطق دارای مشکل و غیره را در محل بررسی می‌کند و بلافاصله سوابق را در اپلیکیشن ایجاد می‌نماید.

۳- تجزیه‌وتحلیل داده‌های آب و هوایی: کشاورزان با تجزیه‌وتحلیل داده‌های آب و هوایی هم‌راستا با داده‌های وضعیت گیاهی به‌دست‌آمده از تصاویر ماهواره‌ای، می‌توانند آبیاری زمین‌های خود را به‌طور دقیق انجام داده و از یخ‌زدگی و یا خرابی ناشی از گرما جلوگیری کنند. به‌عنوان مثال یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از خشک‌سالی، آبیاری قطره‌ای با کنترل خودکار شیرآلات یا دستی است، بنابراین کشاورز می‌تواند مقدار موردنیاز آب برای مناطق خشک را اعمال نماید.

ترکیب داده‌ها

گاهی اوقات نظارت بر محصول به‌منظور آگاهی بیشتر برای مزارع مستلزم آن است که مجموعه داده‌های مختلف در هم آمیخته شوند. برای شروع، کاربر قادر است عملکرد زمین خود را با میانگین عملکرد تمام زمین‌های منطقه موردنظر مقایسه نماید. برای مواجهه با این چالش، مجموعه داده‌های متعدد به‌دست‌آمده از تمام زمین‌های منطقه شما با یکدیگر مقایسه می‌شوند. در حال حاضر چنین مقایسه‌هایی تنها با استفاده از شاخص NDVI در دسترس قرار دارند. در آینده توانایی بررسی میزان بارش و دما نیز فراهم خواهد شد.

یافته‌های مرتبط با کشاورزی دقیق

فناوری‌های نویدبخش کشاورزی با سرعت زیاد به‌سوی آینده در حرکت هستند. آن‌ها در تلاش خود برای بهینه‌سازی عوامل تولید منابع، ساده کردن مدیریت زمین کشاورزی و افزایش بهره‌وری به کشاورزان کمک قابل‌توجهی می‌کنند. افزایش بازده و همچنین کاهش هزینه‌های نگهداری به افزایش سود کمک می‌کند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا