کاکتوس

کاکتوس های مناسب خانه

یکی از معایب نگهداری گیاهان در محیط داخلی خانه این است که محیط رشد گیاهان استوایی باید به اندازه‎ی کافی مرطوب باشد تا این نوع گیاهان به‌خوبی رشد کنند. زیرا گیاهان استوایی برای رشد نیازمند محیط شبه جنگلی و مرطوب هستند. ولی دوستداران کاکتوس‎ها چنین مشکلی ندارند. کاکتوس گونه‎ی گیاهی مناطق خشک و بیابانی است و می‎تواند در هوای خشک و دمای میانگین اتاق رشد کند. گرچه نور آفتاب برای رشد و سلامتی کاکتوس ضروری است ولی برای بسیاری از گونه‏‌های این گیاه ۳ ساعت نور خورشید در روز کافی است. برای گونه‏‌هایی که پشت پنجره‎های شمالی قرار دارند نور اضافی می‎تواند به رشد آن‌ها کمک کند.

یک کاکتوس سالم و شاداب با گل‎های زیبا و درخشان می‎تواند هر بیننده‎ای را خوشحال و شگفت‎زده کند. این گل‎ها به‌نوعی پاداش گیاهانی هستند که پیش‌ازاین با اَشکال مافوق طبیعی و بافتی خاردار زیر آفتاب به هیجان می‏‌آمدند. کاکتوس گونه‎ی گیاهی محبوبی است که رشد آهسته و مراقبت آسان از آن موجب می‎شود تا گلدان‎های کاکتوس‏‌های رنگارنگ جذابیتی سحرانگیز داشته و به گیاهانی ظریف و زیبا تبدیل شوند. یکی از نکات مهم در رشد کاکتوس‏‌ها استفاده از خاک مناسب و زهکشی صحیح است.

کاکتوس انجل وینگز (بال‎های فرشته)

کاکتوس آپونتا آلبیسپینا یا کاکتوس بال‎های فرشته یکی از اعضای خانواده‌‎ی گلابی خاردار است که به‌صورت دسته‎های مساوی و فاصله‎دار رشد می‎کند و روی آن‌ها به‌جای تیغ‎های تیز مو وجود دارد. بومیان مکزیک پدهای گیاه را تا ارتفاع ۶۰ سانتی‎متری پرورش می‎دهند ولی این نوع کاکتوس‎ها می‎توانند در طول زمان تا ارتفاع ۱۸۰ سانتیمتر نیز رشد کنند. کاکتوس انجل وینگز دارای گل‎های زرد کم‎رنگ است که به دنبال آن‌ها گل‎های قرمز رنگ ظاهر می‎شود. همچنین دارای میوه‎ی خوراکی است که در تمام طول روز زیر نور آفتاب قرار داشته است.

 نور: نور کامل خورشید

 آبیاری: خاک باید مرطوب باشد و نباید از آب اشباع شود.

 رنگ گل‎ها: زرد کم‏‌رنگ

کاکتوس دم‌موشی

اگر در پشت پنجره‎ی اتاق شما جای کافی برای نگهداری گلدان‎های کاکتوس وجود ندارد می‏توانید کاکتوس آپروکاکتوس فلگلیفُرمیس یا همان کاکتوس دم‌موشی را در سبدی زیبا قرار داده و پشت پنجره آویزان کنید. این نوع کاکتوس بومی مکزیک است و گل‎های زیبای آن برای تهیه‎ی داروهای سنتی بکار می‎رود. بومیان این دارو را برای مشکلات و ناراحتی‎های قلبی استفاده می‎کنند. برای این کاکتوس سریع‎الرشد از سبدی بزرگ استفاده کنید. چون این گیاه دارای ساقه‎های کلفتی است و حداکثر تا ۹۰ سانتی‎متر رشد می‎کنند. اندازه‎ی سبد باید به‌صورتی باشد که ساقه‏‌ها بتوانند از سبد آویزان شوند.

 نور: نور آفتاب مستقیم

 آبیاری: آبیاری منظم

 تنوع رنگ گل‎ها: بنفش-قرمز، صورتی و نارنجی

کاکتوس افریکن میلک تری (کاکتوس درخت شیر آفریقایی)

کاکتوس افوربیا تریگونا یکی از گونه‏‌هایی است که پرورش آن آسان است و هر پرورش‏‌دهنده‎ای با داشتن آن احساس می‎کند که یک متخصص پرورش کاکتوس است. نام دیگر این گیاه کاکتوس کلیسا است و می‎تواند تا ارتفاع بیش از ۲۴۰ سانتی‏‌متر رشد کند. این نوع کاکتوس رشد آهسته‏‌ای دارد و بعید است که در محیط داخل خانه بیشتر از ۱۲۰ سانتی‎متر رشد کند. برگ‎های سبز و کوچک روی ساقه‏‌های شیاردار و بین خارها رشد می‏‌کنند. گونه‎ی Rubra برگ‎هایی مایل به قرمز-ارغوانی دارد. اگر این گیاه را در خاک خوب با زهکشی مناسب بکارید و هر ماه دو بار آن را آبیاری کنید، می‎تواند تا چند دهه عمر کند.

 نور: نور کامل و تا حدی سایه

 آبیاری: دو بار در ماه

 تنوع رنگ: برگ‎های قرمز-ارغوانی

کاکتوس ساگوارو

کسانی که صحرای سونوران را دیده باشند به این زودی چشم‎انداز یک کاکتوس ۱۲ متری را که نقطه‌ی عطف منظره‎ است فراموش نخواهند کرد. این گیاهان باشکوه می‏‌توانند تا دو قرن عمر کنند و تا ۴۰ سال گل دهند. رشد آهسته‎ی این نوع کاکتوس موجب می‎شود تا بتوانید یکی از آن‌ها را به‎عنوان یک گیاه خانگی داشته باشید. کاکتوس ساگوارو باید تا حد امکان در معرض نور خورشید باشد زیرا برای رشد به نور زیادی احتیاج دارد و فقط یک‌بار در ماه آبیاری شود.

 نور: نور کامل آفتاب

 آبیاری: هر ۱۰ تا ۱۴ روز

 تنوع رنگ گل‎ها: گل‎های سفید که در مرکز زردرنگ هستند.

کاکتوس اولد لیدی

همان‌طور که از نام این کاکتوس برمی‎آید ظاهر آن شخصیتی انسانی را در ذهن بیننده تداعی می‏‌کند. کاکتوس بانوی پیر با نام علمی مامیلاریا هانیانا دارای کلونی‏‌های کروی ۲۵ سانتیمتری است که خارها و موهای سفیدرنگ کلونی‎ها را برجسته می‎کنند. کاکتوس سالم به‌صورت هاله‎ای است و گل‏های صورتی مانند تاجی روی سر قرارگرفته‌اند. خاک مناسب این گیاه مخلوط خاک ماسه‎ برای گلدان است و باید یک هفته در میان آبیاری شود. ولی در فصل زمستان تنها یک‌بار در ماه کافی است.

 نور: نور زیاد ولی غیرمستقیم

 آبیاری: یک هفته در میان- در زمستان ماهی یک‌بار

 رنگ گل‎ها: صورتی

کاکتوس آستروفیتوم

کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم دارای شکل ساده و کروی با یک پوشش زینتی سنگفرشی و یک جام سرامیک محکم است. روی سطح کروی و سفت گیاه پوشیده از تیغ‏‌های سخت است که می‏‌توانند تا ارتفاع چند سانتی‏متر رشد کنند. اغلب روی گیاه یک پوشش سفید خامه‏‌مانند ایجاد می‏‌شود که ممکن است شبیه یک بیماری به نظر رسد ولی در حقیقت یک مکانیسم دفاعی برای حفاظت از گیاه در برابر نور خورشید است. این نوع کاکتوس باید به‌ندرت آبیاری شود. اگر می‏‌خواهید گیاه گل دهد باید آن را در زیر نور شدید آفتاب قرار دهید. گل‏‌های این نوع کاکتوس زرد هستند.

 نور: نور کامل خورشید

 آبیاری: به‌ندرت

 رنگ گل‎ها: زردرنگ

کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس کاملاً بدون دندانه است تا آنجا که خانواده‏ی این نوع کاکتوس برگ‌های مقطّع و خارهای نرم و گرد دارند. گل‎های لوله‏‌ای آن به رنگ‎های قرمز، صورتی، نارنجی و سفید هستند. نگهداری این نوع کاکتوس با گونه‏‌های معمولی کاکتوس متفاوت است. کاکتوس کریسمس بومی جنگل‎های بارانی برزیل است و به‎عنوان یک گیاه هوازی روی شاخه‎های سایر درختان رشد می‎کند. این نوع کاکتوس به نور غیرمستقیم نیاز دارد و آبیاری آن باید متعادل باشد. اگر این گیاه را در معرض هوای خنک بین ۱۰ تا ۱۵٫۵ درجه‎ی سانتی‌گراد قرار دهید (همانند هوای زمستانی) می‏‌توانید شاهد گل‏دهی مجدد آن باشید.

 نور: غیرمستقیم و پراکنده

 آبیاری: منظم. آبیاری باید به‌صورتی باشد که برخلاف سایر گونه‏‌های کاکتوس بین دو آبیاری خاک کمی مرطوب باشد.

 رنگ گل: صورتی

کاکتوس خمره‏‌ای

ظاهر کاکتوس سرده‎ی فروکاکتوس از نام آن یعنی کاکتوس وحشی تبعیت می‎کند. این نوع کاکتوس پوشیده از خارهای سخت و بلندی است که از پالپ آب‎دار و خوراکی درون گیاه محافظت می‎کنند. کاکتوس خمره‏‌ای می‎تواند تا چندین دهه عمر کند. اگر این نوع کاکتوس خارج از محیط خانه رشد کند تا ارتفاع ۳ متر نیز خواهد رسید. کاکتوس خمره‏‌ای به‏‌عنوان یک گیاه خانگی به نور زیادی نیاز دارد. تا حد امکان گیاه را در معرض نور خورشید قرار دهید. این گیاه به آب کمی احتیاج دارد و خاک مناسب شامل مخلوط خاک ماسه‎ برای گلدان است.

 نور: نور زیاد (البته در روزهای بسیار گرم باید نور غیرمستقیم باشد)

 آبیاری: باید به‌ندرت آبیاری شود به‌صورتی که بین دو آبیاری خاک گلدان کاملاً خشک شده باشد.

 رنگ گل: قهوه‏‌ای مایل به زرد تا نارنجی

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا