بیماری شناسی گیاهیبیماری های گیاهی

علل سوختگی برگ و نوک برگ

قهوه‌ای شدن نوک برگ شرایط آزاردهنده‌ای است که معمولاً روی انواع مشخصی از گیاهان آپارتمانی تأثیر می‌گذارد. به‌ویژه گیاهان عنکبوتی (یا گندمی)، استوایی و گیاهانی با برگ‌های بلند و تسمه‌ای آسیب‌پذیر هستند. اشکال اصلی هنگام مواجهه با سوختگی نوک برگ به خاطر سپردن این است که این نشانه‌ای از مشکلی بزرگ‌تر است (معمولاً یک موضوع فرهنگی‌) چون مخالف شرایط گیاه است. بنابراین هنگامی‌که گیاهتان نوک برگ‌های سوخته یا لبه‌های سوخته داشت، راهی برای وارونه کردن خسارت در آن موقعیت آسیب‌دیده وجود ندارد. تنها کاری که می‌توان انجام داد اصلاح مشکل بنیادی است و بعد باید امیدوار باشیم گیاه به رشد سالم خود ادامه دهد.

مشکل بعدی در مواجهه با نوک برگ سوخته این است که معین کنیم کدام‌یک از عوامل ممکن احتمالاً دلیل آن بوده است. آیا آب عاملش بوده است؟ عادات کود دادنتان؟ رطوبت چطور؟ ممکن است راه درست را ندانید، بنابراین بهترین ایده این است که با محتمل‌ترین شرط آغاز کنید، آن را تا حد ممکن تغییر دهید و صبر کنید ببینید چه اتفاقی می‌افتد. اگر مشکل ادامه پیدا کرد، سراغ شرط بعدی بروید و روی آن کار کنید. در شرایط مطلوب شما به زودی علت سوختگی نوک برگ را می‌فهمید و ظاهر گیاه کاملاً خراب نخواهد شد. این‌ها عواملی هستند که به‌صورت بالقوه می‌توانند باعث سوختگی نوک برگ شوند:

مسائل مربوط به آبیاری

سوختگی برگ می‌تواند علامتی از آبیاری نامنظم یا نامناسب و یا رطوبت پایین باشد. به‌ویژه برای گیاهان استوایی که شرایط خشک اکثر خانه‌های دارای گرمایش مرکزی در زمستان را دوست ندارند. این گیاهان در سطوح رطوبتی بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد در زادگاه‌شان در جنگل‌های بارانی به حاصلخیزی می‌رسند. خانه‌ در فصل زمستان می‌تواند به‌راحتی به ۲۰ درصد رطوبت کاهش یابد و این می‌تواند دلیل سوختن برگ باشد. راه‌حل افزایش رطوبت است- گیاهان را مه پاشی کنید، از یک سینی سنگریزه استفاده کنید، یا گیاه را در محیطی با رطوبت بیشتر مانند آشپزخانه یا حمام قرار دهید. همچنین، به خاطر داشته باشید که گیاهان با برگ‌های تسمه‌ای در رساندن آب از ریشه‌ها به انتهای برگ‌ها با چالش بیشتری روبرو هستند،‌بنابراین این گیاهان با احتمال بیشتری سوختگی نوک برگ را سریع‌تر از گیاهانی با برگ‌های کوچک نشان می‌دهند. نهایتاً اگر شک داشتید که آب مصرفی‌تان بسیار قلیایی است (PH بالای ۷)، به دنبال منبع آب طبیعی‌تری باشید. گیاهان محیط کمی اسیدی را ترجیح می‌دهند.

مسائل مربوط به کوددهی

نمک‌های کوددهی می‌توانند باعث سوختگی برگ شوند، به‌ویژه اگر مقادیر زیادی از کود را به کار ببرید. اگر به سوختگی روی گیاهانتان مدت کمی پس از تغذیه آن‌ها با مقدار زیادی از کود توجه کرده باشید،‌ خواهید دید که ممکن است مشکل از کوددهی‌تان باشد. خاک را با آب تمیز چند بار شستشو دهید تا نمک‌های انباشته کود را حذف کنید و در آینده بیشتر دقت کنید.

فلورید

این ایده که فلورید می‌تواند به گیاهان آپارتمانی آسیب بزند به تازگی نقض شده است، اما حقیقت این است که آسیب فلورید معمولاً به گیاهانی در خانواده اژدها محدود می‌شود. این گیاهان به آسیب فلورید در طولانی مدت حساس هستند،‌ بنابراین اگر تجربه سوختگی برگ در گونه‌های اژدها را دارید، آب را به آب بدون فلورید تغییر دهید.

آسیب ناشی از سرما

تقریباً به فشار آب مربوط است،‌ بسیاری از گیاهان آپارتمانی به شرایط سرما و بادگیر عادت ندارند (به‌عنوان‌مثال یک پنجره زمستانی). آسیب حاصل از سرما اغلب ابتدا در دو انتها خود را نشان می‌دهد،‌ یعنی حاشیه‌های برگ و نوک برگ. اگر گیاهان استوایی‌تان از سوختگی برگ در طی ماه‌های زمستان رنج می‌برند، سعی کنید دما را بالا ببرید (و احتمالاً رطوبت).

آسیب ناشی از خورشید

آسیب ناشی از خورشید معمولاً به شکل زرد شدن کل برگ یا حتی لکه‌های سوختگی روی برگ‌ها خود را نشان می‌دهد. به‌هرحال اگر گیاهتان به تازگی در معرض تغییر نور مستقیمی بوده‌اند که دریافت می‌کنند، این مورد می‌تواند عامل خرابی باشد.

آسیب شیمیایی

احتمال کمی وجود دارد که آسیب شیمیایی باعث سوختن برگ شود، اما این امکان وجود دارد. آفت‌کش‌های خانگی و مواد شیمیایی تمیزکننده می‌توانند در برخی موارد گیاهان را بسوزانند، بنابراین مواظب مواد مورداستفاده روی گیاهانتان باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا