حشرات و آفاتمبارزه بیولوژیک

راهنمای شناخت و مبارزه با لیسک ها (Slugs)

لیسک ها

Deroceras Sp., Arion Sp., Milax Sp.

گیاهان میزبان

در محصولات: لوبیا، کاهو، کلم، کلم چینی، گوجه فرنگی و بسیاری از گیاهان دیگر. برخلاف بسیاری از حشرات، لیسک ها و حلزون‌ها قادر به هضم بافت طیف گسترده‌ای از گیاهان هستند.
کجا یافت می‌شوند: گونه‌های متعددی در سراسر جهان ساکن هستند و در هوای سرد و مرطوب به فراوانی یافت می‌شوند.

توضیحات

لیسک ها بروی برگ‌های مرطوب، خاک و مالچ حرکت می‌کنند و باغ‌هایی که تراکم بالایی از چنین محل‌هایی داشته باشند برای لیسک ها ایده آل هستند. آن‌ها می‌توانند به اندازه یک نخود و یا به بزرگی یک شصت دست شوند. آن‌ها تخم‌های خود را درون خاک و یا کمپوست ها قرار می‌دهند و جمعیت آن‌ها در شرایط ایده آل رشد به‌سرعت افزایش می‌یابد.

خسارت

لیسک ها و حلزون‌ها با جویدن و ایجاد یک حفره بروی برگ و یا میوه و یا نهال‌های کوچک می‌توانند آسیب جدی به مزرعه وارد کنند. تغذیه حلزون‌ها و لیسکها در شب هنگام و یا هنگامی که آب‌وهوا بارانی است تشدید می‌شود.

جلوگیری از خسارت

یک دستکش پلاستیکی تهیه کرده و با جمع‌آوری لیسک ها آن‌ها را به یک ظرف آب صابون وارد کنید هم‌چنین می‌توانید فعالیت حلزون‌ها را با حفر کانال‌هایی به ابعاد ۱۰ سانتی‌متر عرض و ۱۵ سانتی‌متر ارتفاع پوشش با یک تیکه چوب بروی آن موردبررسی قرار دهید اگر بعد از سه روز تعدادی حلزون و یا لیسک درون این کانال‌ها یافت کردید روش‌های دیگر کنترل را آماده سازی کنید. در مکان‌هایی که لیسک ها یک مشکل همیشگی و دائم هستند می‌توان با تغییر عادت‌های زیستگاهی حلزون‌ها جمعیت آن‌ها را کنترل کرد، به‌عنوان مثال می‌توان با به تأخیر انداختن مالچ پاشی در طول روزهای بارانی و در اوایل تابستان. شکارچیان طبیعی همچون قورباغه، وزغ، لاک پشت، مار و شکارچیان طبیعی قابل کنترل و با راندمان بالاتری هم چون سوسک‌های زمینی، نماتدهای شکارگر لیسک، لارو کرم شب تاب، مرغ و اردک از تخم و لارو و حتی لیسک بالغ تغذیه می‌کنند. بخش دیگر کنترل آن‌ها استفاده از یک نوار مسی در محل عبور آن‌هاست، این نوار مسی می‌تواند باعث ایجاد شوک در بدن آن‌ها شده و از نزدیک شدن لیسک ها به گیاهان مؤثر باشد.

مدیریت طغیان

لیسک ها به راحتی درون تله‌هایی که دارای آب جو یا ماهشهیر هستند و درون خاک و در ظرف‌هایی قرار گرفته‌اند، به دام می‌افتند. لیسک های کوچک که به‌طور فعال در گیاهان تغذیه می‌شوند می‌توانند با اسپری‌های کافئین ساخته شده از قهوه‌های سرد یا قرص‌های کافئین حل شده کنترل شوند اما اسپری باید به حدی باشد که وارد بدن لیسک و توسط آن تغذیه شود تا مؤثر باشد. با این اوصاف جمعیت این آفت به‌راحتی طغیان می‌کند و از کنترل خارج می‌شود. در این هنگام استفاده از طعمه‌های مسموم می‌تواند کارساز باشد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا