کود

کمبود منیزیم در گیاهان

علائم

کمبود منیزیم معمولاً موجب بروز لکه‌های سبز کم‌رنگ یا الگوی کلوروتیک در بین بافت‌های میان‌آوندی در برگ‌های پیر می‌شود،‌ و اغلب از حاشیه برگ‌ها شروع می‌شود. در برگ‌های غلات با کمبود ملایم منیزیم، مسیرهای خطی سبزرنگی ایجاد می‌شود که به سمت کلروژن میان‌آوندی پیشرفت می‌کند. در موارد شدیدتر، کلروژن به سمت قسمت‌های میانی برگ حرکت می‌کند و رگبرگ‌های کوچک نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند. بر روی تیغه برگ‌ها لکه‌های قهوه‌ای یا قرمز بروز می‌کند. با پیشرفت کمبود، در بافت کلروژن گیاه مناطق مرده بیشتر می‌شوند و برگ‌ها ظاهری زمخت و تغییریافته پیدا می‌کنند. در نهایت کل برگ به رنگ زرد درمی‌آید که منجر به مرگ زودرس و از بین رفتن گیاه می‌شود. رشد گیاه متوقف می‌شود و قدرت گیاه رو به ضعف می‌رود.

عواملی که موجب کمبود منیزیم می‌شوند

در خاک‌های سبک شنی یا خاک‌هایی با اسیدیته بالا و مواد مغذی کم که ظرفیت نگهداری آب در آن‌ها نیز اندک است، مشکل کمبود منیزیم شایع است. در این‌گونه خاک‌ها، مواد مغذی به‌راحتی شسته می‌شوند. اگر مقدار پتاسیم یا آمونیوم خاک زیاد باشد یا از کودهای حاوی این مواد زیاد استفاده شود، در جذب منیزیم اختلال ایجاد می‌کند زیرا این مواد با منیزیم رقابت می‌کنند. منیزیم در انتقال قند شرکت دارد و بخش مهمی از مولکول‌های کلروفیل را تشکیل می‌دهد. بدون مقدار کافی از منیزیم،‌ گیاه سعی می‌کند که کلروفیل موجود در برگ‌های پیر را تجزیه کند و آن را به برگ‌های جوان در حال رشد بفرستد. این فرآیند به معنای گسترش کلروژن میان‌آوندی است. شدت نور موجب افزایش علائم می‌شود. نور زیاد منجر به وخیم شدن اثرات کمبود منیزیم در گیاه می‌گردد.

کنترل زیستی

از موادی که حاوی منیزیم هستند مانند سنگ آهک جلبک‌دار، دولومیت و سنگ آهک منیزیم استفاده کنید. از کودها، مالچ‌های ارگانیک و کمپوست به‌منظور حفظ تعادل در محتوای مواد مغذی خاک کمک بگیرید. این مواد حاوی ذرات ارگانیک و بسیاری از مواد مغذی هستند که در خاک به‌آرامی آزاد می‌شوند.

کنترل شیمیایی

از خاک یا کودهای گیاهی استفاده کنید که حاوی ترکیباتی از منیزیم هستند. اکسید منیزیم موجب جذب آرام مواد مغذی می‌شود و در مخلوط‌هایی که حاوی منابع فوری منیزیم هستند به گیاه داده می‌شود. سولفات منیزیم در طول یک دوره چندهفته‌ای، منیزیم را در خاک آزاد می‌کند و برای ایجاد منابع سریعی از این ماده بسیار مناسب است. برای مثال می‌توان از ماده MgSO4 (10 g/l آب) به تعداد دو بار در ده روز استفاده کرد.

اقدامات پیشگیرانه

برای اینکه pH در محدوده بهینه باقی بماند، در صورت نیاز این پارامتر را برای خاک و آهک چک کنید. زهکشی زمین‌ها را به‌طور منظم انجام دهید و از آبیاری مازاد محصولات کشاورزی پرهیز کنید. از کود پتاس زیاد استفاده نکنید. به کمک مالچ ارگانیک میزان رطوبت خاک را در حد ثابتی نگه‌دارید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا