درختان

بادام به لحاظ غذایی دارای ارزش و ماندگاری بالایی می‌باشد. کاشت درخت بادام به خاطر ارزش بالای بادام نیز دارای سودهی خوبی است. ولی کاشت و نگهداری درخت بادام نیازمند دانش کشاورزی بالایی می‌باشد. امروزه کشور آمریکا بزرگترین تولیدکننده بادام است و اسپانیا، ایتالیا و ۱۸ کشور دیگر در خاورمیانه، اروپا، آسیا، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه در جایگاه بعدی قرار دارند. چرخه تولید بادام ۲۲۰ تا ۲۴۰ روز طول می‌کشد.

شرایط اقلیمی

بادام در مناطق نیمه‌استوایی و معتدل رشد می‌کند و سرمایی با درجه کم تا متوسط نیاز دارد. اکثر گونه‌های آن ۴۰۰ تا ۶۰۰ واحد سرما مورد نیازشان است. محدوده دمایی رشد ۱۰ تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد و در حالت مطلوب ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. برای روزهای کوتاه و روزهای بلند گونه کشاورزی خاص موجود است. برای رشد و ثمردهی خوب بادام روزهای آفتابی بهتر است.

مراحل رشد

خواب زمستانی ( از آبان تا اسفند)

شکفتن ( آخر اسفند و اوایل فروردین)

رشد و نمو ( فروردین تا خرداد)

شکاف پوسته ( تیر و مرداد)

برداشت بادام (شهریور تا مهر)

آبیاری

از آب زیاد در اوایل فصل و حین پرکردن هسته بادام خودداری کنید. راهبرد استفاده بیشتر و بهتر از واحد حجم آب را می‌توان تا دوماه قبل درو اجرا کرد که ممکن است شکاف پوسته را تشدید کند و بر محصول تاثیر قابل‌توجهی نخواهد داشت (راهبرد کم‌آبیاری). فشار بریدگی در مرحله بعد درو به محصول فصل بعد آسیب قابل‌توجهی خواهد زد.

خاک

خاک عمیق و بافت متوسط با pH بین ۷ تا ۸٫۵ ترجیح دارد. مقاوم به خاک آهکی بوده ولی به خفگی ریشه در اثر آبگرفتگی بسیار حساس است و نیاز به خاک خوب زهکشی شده دارد.

شوری

بادام تحمل کمی نسبت به شوری دارد و در خاکی با هدایت الکتریکی بزرگتر از یک و شش‌دهم محصول کاهش می‌یابد.

هدایت الکتریکی موثر در خاک (شوری) کاهش در محصول به درصد
۱٫۵ ۰
۲ ۱۰
۲٫۸ ۲۵
۴٫۱ ۵۰
۶٫۸ ۱۰۰
کودهی

۹۰ درصد نیاز سالانه به نیتروژن بین مراحل میوه‌دهی و شکاف پوسته اتفاق می‌افتد. بنابراین بهتراست بیشتر نیتروژن قبل پرکردن هسته و شکاف پوسته و بقیه هم بعد برداشت استفاده شود. جذب پتاسیم (مثل K2O) از جذب نیتروژن بالاتر است. ۷۰ درصد ذخیره پتاسیم با پرکردن هسته اتفاق می‌افتد. نمونه‌گیری شاخ و برگ برای برنامه‌ریزی کوددهی مفید است. نمونه‌گیری نیتروژن در اردیبهشت و فسفات و پتاس و ریزمغذی‌ها در اوایل تیر باید انجام شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا