کاکتوس

انواع مشهور ساکولنت ها

باغ ساکولنت شما چطور رشد می‌کند؟ چه ساکولنت‌های خود را در یک باغچه مینیاتوری زیبا نگهداری کنید، چه در یک گلدان چوبی یا گلدان‌های بتونی فرقی نمی‌کند، ساکولنت ها هیچ‌وقت به اندازه حالا مرسوم نبوده‌اند. رنگ‌ها، بافت‌ها و شکل‌های گسترده ساکولنت‌ها، راه‌های بی‌شماری برای تزئین باغ‌های مینیاتوری، حلقه‌های گل و گلدان‌های عمودی پیش روی علاقه‌مندان قرار می‌دهند. در ادامه ۹ ساکولنت را به شما معرفی می‌کنیم که احتیاج به مراقبت زیادی ندارند و می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان گیاهان خانگی در پشت پنجره‌های آفتاب‌گیر خانه قرار دهید.

کاکتوس Fishbone

برگ‌های آویزان و زیگزاگی گیاه Epiphyllum anguliger ظاهر بسیار زیبایی به آن می‌بخشند و گل‌های فوق‌العاده زیبا و ارکیده مانند این گیاه که گاهی ظاهر می‌شوند، زیبایی آن را دوچندان می‌کنند. برخلاف ساکولنت‌های دیگر، کاکتوس‌های Fishbone به محیط مرطوب علاقه دارند و تابش جزئی نور خورشید یا نور فیلتر شده هم برای رشدشان کفایت می‌کند. برگ‌های آویزان این کاکتوس‌ها باعث می‌شود که در گلدان‌های آویز یا گلدان‌های پایه‌دار جلوه‌ی زیبایی داشته باشند.

گیاه پروانه‌ای (Propeller Plant)

گیاه Crassula perfoliata یک گیاه نیم متری بومی آفریقای جنوبی است که یکی از ویژگی‌های برجسته آن برگ‌های بزرگ و روی هم افتاده‌اش هستند. اگر گیاه پروانه‌ای خود را هنگام تابستان بیرون از خانه زیر تابش مستقیم آفتاب قرار دهید ممکن است خوشه‌های بلند و ماندگاری از گل‌های قرمز که شبیه به گیاه پنتا هستند، تولید کند. این ساکولنت ممکن است در شرایط مرطوب به قارچ دچار شود بنابراین زهکشی شدید برای آن ضروری است.

گاو زبان (Ox Tongue)

ساکولنت‌های متعلق به جنس Gasteria، گیاهان کوتاه و بدون ساقه‌ای هستند که به خاطر رشد کندشان، برای کاشت در گلدان‌های حاوی چندین گیاه مناسب هستند. به خاطر برجستگی‌های روی برگ این گیاه که به اسم Little Warty هم شناخته می‌شود گفته می‌شود آن‌قدر زشت است که با نمک به نظر می‌رسد. گیاهان گاو زبان باید نیمی از روز زیر آفتاب باشند و نیاز به آبیاری هفتگی دارند البته باید حواستان باشد که قطره‌های آب بین برگ‌ها جمع نشود.

گیاه گورخری (Zebra Plant)

Haworthia attenuata نوعی ساکولنت است که ظاهر غلط‌اندازی دارد زیرا برگ‌هایش در ظاهر به نظر تیز می‌رسند اما در واقعیت هیچ خار یا تیغ تیزی ندارند. دلیل نام‌گذاری این گیاه برجستگی‌های کوچک سفیدرنگ روی آن هستند که ظاهر آن را از سایر گیاهان آلوئه مشابه متمایز می‌کنند. گیاهان گورخری در توده‌های کم رشد می‌کنند و در گلدان‌های کوچک کنار گلسنگ گوزن (reindeer lichen) سبز روشن یا در تراریوم‌های شیشه‌ای آویز بسیار زیبا می‌شوند. در زمستان که این گیاهان در حالت نیمه خفته قرار دارند باید کمتر به آن‌ها آب بدهید.

رز صحرایی (Pinwheel)

برخلاف بسیاری از ساکولنت‌ها، Aeonium arboreum آب‌وهوای گرم را دوست ندارد و در صورتی که دمای هوا از ۲۶ درجه سانتی‌گراد بالاتر برود ممکن است غیرفعال شود. این امر، گل رز صحرایی Pinwheel را به یک گیاه خانگی مناسب تبدیل می‌کند، زیرا در دامنه‌ی دمایی ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد یعنی دمایی که برای انسان‌ها لذت‌بخش است رشد می‌کند. این گیاهان سرعت رشد سریعی دارند و ارتفاعشان ممکن است تا یک متر برسد. اگر گیاه بیش از حد بلند شود و بخشی از ساقه آن بشکند، می‌توانید آن را مجدداً بکارید زیرا ریشه‌ها در طول ساقه تشکیل می‌شوند. برای این ساکولنت‌ها می‌توانید از خاک گلدان عادی استفاده کنید زیرا ریشه‌های کم‌عمق آن‌ها نیاز به رطوبت دارند.

ساکولنت سنگ ماه (Moonstone)

حتی اگر نام زیبای این ساکولنت جذبتان نمی‌کند پس این گیاهان را به خاطر برگ‌های کروی و سبز آبی عجیب و زیبایشان به مجموعه ساکولنت‌هایتان اضافه کنید. از آنجایی که Pachyphytum overferum از طریق ذخیره آب در برگ‌هایش به خوبی با شرایط خشک سازگار شده بنابراین به آبیاری کمتری نیاز دارد. شما می‌توانید در تابستان که گیاه در دوره استراحت قرار دارد دو بار در ماه و در زمستان که رشد گیاه فعال است هفته‌ای یک بار به آن آب بدهید. این گیاهان بومیِ مکزیک قابلیت تحمل دامنه وسیعی از دما، از دمای انجماد گرفته تا دماهای بسیار بالا را دارند.

ساکولنت رشته دکمه‌ای (String of Buttons)

گیاه Crassula perforata که به‌عنوان تاک گردنبند هم شناخته می‌شود خویشاوندی از گیاه ابرون است و مراقبت از آن هم به همان اندازه آسان است. این گیاهان نیم متری به‌طور وسیعی رشد می‌کنند و در حاشیه یک باغچه مینیاتوری در گلدان ظاهری زیبا خواهند داشت. گیاهان رشته دکمه‌ای اندکی سایه را تحمل می‌کنند اما حداقل به نصف روز نور آفتاب در پشت یک پنجره جنوبی یا شرقی نیاز دارند. این گیاهان بسیار مقاوم هستند و از طریق قلمه می‌توان آن‌ها را تکثیر کرد.

ساکولنت انگشت نوزاد (Baby Toes)

بهتر است این گیاه کوچک که نام علمی‌اش Frithia pulchra است را در نقطه‌ای در پشت پنجره قرار دهید تا همه بتوانند از نزدیک برگ‌های لوله‌ای غیرمعمول آن را ببینند. باید به آبیاری این گیاهان توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا آن‌ها آبیاری منظم را دوست دارند اما برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی، باید بگذارید خاک گلدان خشک شود. تا حد ممکن این گیاهان را زیر نور آفتاب نگه دارید تا در تابستان شکوفه‌های آن که شبیه گل مروارید هستند ظاهر شوند.

ساکولنت خر دم (Donkey Tail)

باغبانانی که به گل ناز علاقه دارند می‌توانند این ساکولنت را در سبدهای آویزان در داخل خانه نگهداری کنند. گیاه morganianum Sedum ساقه‌های آویزان بسیاری تولید می‌کند که پر از برگ‌های گوشتی هستند. در صورت وجود یک منبع نور قوی، آبیاری هفتگی و زهکشی مناسب خاک، ساقه‌های این گیاه می‌توانند تا نیم متر رشد کنند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا