حشرات و آفاتمبارزه بیولوژیک

شناسایی و مبارزه با کرم برگ

اگر برگ‌های گیاهتان به شکلی هستند که انگار یک نفر خطوط پیچ‌درپیچ روی آن‌ها خط‌خطی کرده است، این احتمال وجود دارد که گیاهتان آلوده به کرم برگ حشرات شده باشد. کرم برگ‌ها درواقع لارو مربوط به انواع سوسک‌ها، مگس‌ها، شب‌پره‌ها و اره مگس‌‌ها هستند. حشرات بالغ روی برگ تخم می‌گذارند و لارو حاصل برگ را سوراخ می‌کند و درون آن تونل می‌زند، در آنجا تغذیه می‌کند و خطی شفاف در جاهایی که بوده بجا می‌گذارد. اگر از نزدیک نگاه کنید می‌توانید یک نقطه‌ی سیاه در پایان یکی از این خطوط ببینید.

چگونه آسیب کرم برگ را شناسایی کنیم؟

همه‌ی کرم برگ‌ها مسیرشان را در میان برگ‌ها به شکل زیگزاگ طی نمی‌کنند. یک لکه‌ی شفاف نسبتاً سفید هم می‌تواند نتیجه‌ی وجود یک کرم برگ باشد. آسیب لکه‌ای کرم برگ اغلب با برخی از انواع بیماری اشتباه گرفته می‌شود. گیاه تاج‌الملوک اگر چند برگ با آسیب خطوط کلاسیک مواج نداشته باشد تضمین شده است که چند مورد بیماری داشته باشد. گیاهان خانواده‌ی اسفناج، مانند چارد سوئیسی هم محتمل هستند اما کرم برگ‌ها روی برگ‌های خیار، کرفس، بادمجان، کاهو، نخودفرنگی، سیب زمینی و گوجه فرنگی هم سورچرانی می‌کنند. این یعنی تقریباً همه باغ سبزیجات. آن‌ها حتی مسیرشان را از میان بوته‌های سخت‌تر و درختان هم با جویدن باز می‌کنند، مانند چوب شمشاد و مرکبات.

این آسیب به‌ندرت آن‌قدر شدید است که گیاه را بکشد مگر اینکه آن‌قدر هجوم حشرات شدید یا پرتکرار باشد که به گیاه تنش وارد کند و آن را ضعیف کند، به هرحال آن مورد مطمئناً ناخوشایند و بدمنظر است. در مورد سبزیجاتی که برای برگ‌هایشان پرورش داده می‌شوند، مانند اسفناج، کاهو، چارد و برگ چغندر، کرم‌های برگ می‌توانند به معنای از دست دادن تمام محصول باشند.

کنترل کردن کرم‌های برگ

حشره‌کش‌ها به‌ندرت برای کنترل کرم‌های برگ پیشنهاد می‌شوند. از آنجا که این آسیب اغلب یک آسیب ظاهری است، راه حل آن حذف برگ‌های متأثر از این آسیب است. این فقط ظاهر گیاه را اصلاح نمی‌کند، بلکه همچنین باعث می‌شود قبل از بزرگ شدن کرم برگ‌ها و تخم‌گذاری بیشتر، از دست کرم برگ‌های موجود رها شوید. از آنجا که تونل‌های درون برگ‌های آسیب‌دیده بافت‌های مرده هستند بهتر است آن‌ها را روی گیاه نگهداری نکنید. ظاهر آن‌ها بهبود پیدا نخواهد کرد.

اگر می‌دانید که یک گیاه معین هر سال در معرض کرم برگ است، می‌توانید حشرات بالغ را پیش از تخم‌گذاری هدف قرار دهید، این کار را با اسپری زودهنگام یک حشره‌کش مانند چریش در بهار انجام دهید.

آخرین راهکار: حشره‌کش‌ها

بعضی حشره‌کش‌های سیستمی وجود دارند، آفت‌کش‌هایی که توسط گیاه جذب شده‌اند و از طریق بافت گیاه انتشار یافته‌اند، بنابراین برای استفاده در مورد کرم برگ‌ها برچسب خورده‌اند. با این حال اغلب آن‌ها کاملاً قوی هستند و برخی از آن‌ها مانند آفت‌کش‌های شامل اسفات یا ایمیداکلوپراید، در بسیاری از محیط‌ها ممنوع هستند. در حال حاضر هیچ نوع حشره‌کش سیستمی برای مصارف غیرتجاری در گیاهان خوراکی در دسترس نیست.

بهترین راه برای کنترل آسیب کرم برگ این است که علائم را مشاهده کنیم و زود متوجه علائم شویم، در حالی که می‌توانیم برگ‌های آسیب‌دیده را اصلاح کنیم و بیش از این موجب انتشار آن نشویم. اگر سبزیجات برگ‌داری پرورش می‌دهید که دوست دارید در نهایت آن‌ها را مصرف کنید، مطمئن شوید که مکرر باغتان را بررسی می‌کنید تا برای جلوگیری هرچه سریع‌تر مشکل علائم کرم برگ را پیدا کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا