درختان

آشنایی با درخت خرمالو

درخت خرمالو بسیار زیبا و سازگار است. این میوه را می‎توان به‌صورت تازه و آب‎دار، خشک‌شده یا ترشی مصرف کرد. درخت خرمالو در مناطق دارای آب‌وهوای گرم بهتر رشد می‎کند. اندازه‎ی این نوع درختان استاندارد است بنابراین، هنگام کاشت آن‌ها باید فضای کافی برای رشد درخت وجود داشته باشد. خرمالوی آسیایی بومی کشورهای چین و ژاپن بوده و درختی نسبتاً بدون آفت است. این درخت دارای برگ‌های سبز تیره‎ی براق است که در پاییز به رنگ‎های قرمز، نارنجی و زرد درمی‎آیند و جلوه‏ای از برگ‌های آتشین پاییزی را به نمایش می‌گذارند. میوه‎ی این درختان که کاملاً به رنگ نارنجی تیره در‎آمده‎اند حتی بعد از ریختن تمام برگ‌ها از شاخه‏ های برهنه‎ی درختان آویزان هستند و تصویری زیبا و بدیع از فصل پاییز را به نمایش می‎گذارند.

انواع درخت خرمالو

خرمالوی غیرگس: خرمالوی فویو نمونه‎ای از خرمالوی غیرگس است. خرمالوی فویو را می‌توان مانند سیب (حتی به‌صورت سفت) بی‌درنگ از درخت چید و خورد. این نوع خرمالو از انواع محبوب خرمالو در جهان است. درخت میوه‎ی فویو بار زیادی می‎دهد بنابراین، کم‎کردن بار شاخه‏ها بسیار مهم است.

خرمالوی گس: خرمالوی هاچیا نمونه‎ای از خرمالوی گس است. این نوع خرمالو باید خوب رسیده و نرم شود تا بتوان آن را خورد. اگر خرمالوی گس مانند هاچیا به‌صورت نارس خورده شود به علت وجود سطح بالای اسید تانن ممکن است طعم پودر زاج سفید بدهد. وقتی خرمالوهای گس کاملاً به رنگ نارنجی درآمدند ولی هنوز سفت هستند می‏توان آن‌ها را چید. برای رسیده شدن میوه‏ ها می‌توانید آن‌ها را روی درخت رها کنید ولی نه به‌اندازه‌ای که پرندگان و راکون‎ها قبل از شما میوه‏ها را بخورند. اگر میوه‏ ها هنوز سفت هستند برای رسیده شدن آن‌ها را در جعبه بچینید و در پارکینگ منزل قرار دهید. حتی می‎توانید آن‌ها را روی پیشخوان آشپزخانه قرار دهید تا رسیده شوند. میوه ‏های رسیده همانند یک کیف ژله‎ای نیم‌شفاف (نه تیره) به نظر می‎رسند. اگر لکه‏ های کوچک آفتاب‎سوختگی روی سطح میوه مشاهده کردید نگران نباشید. این آفتاب‎سوختگی‎ها حتی موجب می‎شوند که میوه طعمی شیرین‎تر داشته باشد. هنگامی که میوه‏ ها کاملاً رسیده شدند می‎توانید آن‌ها را به‌صورت سالم و دست‏نخورده فریز کرده و هرزمان که دوست داشتید آن‌ها را از فریزر خارج کنید و از خوردن آن‌ها لذت ببرید.

آیا درخت خرمالو مناسب منطقه‎ی شما است؟

درخت خرمالو به فضای زیاد، نور کامل خورشید و زه‎کشی مناسب نیاز دارد. همچنین منطقه‎ی کشت مناسب آن منطقه‎ی هفت است و سرمای هوا کم باشد. زمان گل‎دهی درخت خرمالو تا اندازه‌ای به تأخیر می‎افتد که گل‎ها از سرما و برفک بهار در امان باشند. این درختان در مناطق گرم جنوب، شمال غربی اقیانوس آرام و کالیفرنیای جنوبی و مرکزی بهتر رشد می‏کنند.

کاشت و پرورش خرمالو

نوع خاک: برای این درختان بهتر است خاک گلدان استفاده شود ولی درخت خرمالو بهتر از سایر درختان می‎تواند خاک رس را تحمل کند به‌ویژه اگر درخت کاشته شده به ساقه‎ی زیرزمینی خرمالوی ایتالیایی (D-Lotus) قلمه زده شود. فقط باید اطمینان یابید که زه‏کشی گیاه مناسب باشد زیرا این درختان نمی‎توانند خاک خیس را تحمل کنند.

میزان نیاز به آب: خاک درخت خرمالوی تازه کاشته شده را در آب غرق نکنید. مهم‎ترین دلیل نابودی درخت خرمالو آبیاری بیش از اندازه آن است. این درختان در برابر خشک‌سالی نسبتاً مقاوم هستند ولی آبیاری منظم موجب باردهی بیشتر درخت خواهد شد.

هرس کردن درخت خرمالو

درخت خرمالو باید در زمستان هرس شود. این درخت میوه ‏ی زیادی تولید می‎کند و یک درخت کامل و بالغ می‎تواند حدود ۱۳۶ کیلوگرم میوه تولید کند؛ بنابراین، هرس کردن درخت اهمیت زیادی دارد. میوه‎های خرمالو روی شاخه‏ های بلند قرار دارند. بنابراین، هرس کردن و کوتاه کردن این شاخه‏ ها که جایگاه میوه‏ ها هستند اهمیت زیادی دارد؛ زیرا میوه‏ های کمتری روی شاخه ‏ها می‎روید و درخت راحت‏تر می‎تواند آن‌ها را تحمل کند. شاخه‏ های ضعیف، ترکه‏ های لاغر و بن‎شاخه‏ ها را هرس کنید. شاخه‏ های داربست را مسدود نکنید. این شاخه‏‎ها می‎توانند جوانه زده و ساقه‏ های بیشتری تولید کنند. برای هرس کردن، یک شاخه‎ی جانبی به اندازه یک‌سوم شاخه‎ای که هرس می‎کنید پیدا کنید. سپس با استفاده از یک برش نازک شاخه را به سمت شاخه‎ی جانبی برگردانید. این کار موجب کوچک ماندن و متراکم شدن درخت می‎شود بدون آنکه بن‏‌شاخه‏‌های زیادی تولید شوند. ممکن است بعداً در طول فصل گل‏دهی و میوه‎دهی کم کردن گل‎ها و میوه‎ها نیزبه‌ویژه برای خرمالوی هاچیا لازم باشد.

در اولین تابستان میوه ‏دهی حدود ۴-۱ میوه روی هر شاخه می‎روید. خرمالو به تناوب‎دهی/سال‎آوری میوه (یک سال در میان) معروف است و هرس کردن می‎تواند از این نوع الگوی میوه‏ دهی جلوگیری کند. درخت خرمالو را برای میوه‎ی آن در تابستان پرورش دهید، در پاییز زیبایی آن را تماشا کنید و از میوه ‏های بسیار شیرین و ارگانیک آن لذت ببرید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا