بیماری شناسی گیاهیبیماری های گیاهی

بیماری خاکزاد پوسیدگی نرم کلم

پوسیدگی نرم کلم یا کپک سفید که توسط Sclerotinia sclerotiorum ایجاد می‌شود. این قارچ یک بیمارگر خاکزاد است و به کلم، کاهو، لوبیا و نخود حمله می‌کند و در آب‌وهوای معتدل با باران‌های طولانی دیده می‌شود.

مشخصات بیماری

گیاهان به‌طور طبیعی تا چند روز پس از یک دوره بارانی در یک هوای خنک رشد می‌کنند. ابتدا برگ‌های بیرونی شروع به پژمرده شدن می‌کنند. در قسمت زیرین لکه‌های پژمرده، یک کپک پنبه‌ای نرم ایجاد می‌شود. در این مرحله گیاهان بوی پوسیده خاصی می‌دهند. دوره هوای گرم با دمای بالاتر از ۲۴ درجه سانتی‌گراد به این بیماری کمک می‌کند تا پیشرفت سریع داشته باشد.

خسارت

قارچ‌ها به گردش شیره گیاه حمله می‌کنند و باعث پوسیدگی آن از درون می‌شوند. با پیشرفت بیماری، گیاهان بر اثر این بیماری از بین می‌روند. گیاهان آلوده غیرقابل خوردن هستند.

جلوگیری از شیوع بیماری

اطمینان حاصل کنید که گیاهان از گردش هوا و نور خورشید کافی برخوردار هستند و علف‌های هرز را کنترل می‌کنند تا خشک شدن سریع خاک بعد از باران را تقویت شود. استفاده از مالچ در خاک برای کنترل بیماری و جلوگیری از پاشش خاک بر اثر باران کمک می‌کند. بعد از تشکیل کلم، کلم بروکلی، گل کلم یا کاهو باید از استفاده از آبپاش‌ها یا سایر روش‌های آبیاری هوایی خودداری کنید. در پایان فصل بقایای گیاهی را جمع کرده و کمپوست کنید تا تابستان بعد کاملاً پوسیده شود. در بسترهایی که این بیماری دیده شده است، به مدت سه سال غلات و سایر محصولات غیر حساس را پرورش دهید.

کنترل بیماری پوسیدگی نرم کلم

گیاهان آسیب‌دیده را از بین ببرید، آن‌ها را خرد کرده و آن‌ها را در یک توده کمپوست فعال قرار دهید. مدیریت کمپوست لازم است تا مطمئن شوید که بقایای کلم یا کلم بروکلی تا تابستان بعد کاملاً پوسیده می‌شوند. کنترل شیمیایی بیماری سخت می‌باشد و نیاز به ضدعفونی خاک هست. استفاده از قارچ‌کش‌های حفاظتی تأثیری ندارد و نیاز به استفاده از قارچ‌کش‌های سیستمیک است که قبل از کشت می‌توان بذرها را تیمار کرد و برای کنترل بیماری از آن استفاده کرد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا