بیماری شناسی گیاهیبیماری های گیاهی

سفیدک پودری فلفل (Powdery mildew)

عامل بیماری: (Leveillula taurica (anamorph: Odiopsis sicula

علائم بیماری

بیماری سفیدک پودری فلفل در مراحل اولیه آلودگی سبب ایجاد لکه‌های سبز روشن و یا زرد روشن در سطح بالایی برگ‌ها می‌شود که این نواحی با گذشت زمان نکروزه شده و خشک می‌شوند. برگ‌های آلوده به سمت بالا پیچ خورده و پودر سفید رنگی در سطح زیرین برگ ظاهر می‌گردد. هنگامی که تعداد لکه‌ها بر روی برگ‌ها زیاد باشد، این لکه‌ها به هم متصل شده و کل برگ و حتی گیاه زرد رنگ شده و در نهایت برگ‌ها ریزش می‌کنند. توسعه و پیشرفت بیماری از برگ‌های پایینی (مسن‌تر) به برگ‌های جوان‌تر صورت می‌گیرد.

آلودگی‌ اولیه سفیدک پودری فلفل با قرار دادن برگ‌ها در معرض نور و مشاهده پودر سفیدرنگ به‌راحتی قابل تشخیص است. در گیاهان آلوده به بیماری سفیدک پودری به دلیل اینکه گیاه از پوشش برگ پایینی برخوردار است، میوه‌ها در معرض آفتاب سوختگی قرار می‌گیرند. این بیماری فقط برگ‌ها را آلوده می‌کند و به ساقه و میوه‌ها حمله نمی‌کند.

شرایط گسترش بیماری

عامل بیماری سفیدک پودری دامنه میزبانی بسیار وسیعی دارد. این قارچ هوازاد بوده و کنیدی‌های ناشی از محصولات قبلی و یا علف‌های هرز می‌تواند فاصله زیادی به‌وسیله باد انتقال یابد و به‌عنوان منبع اولیه آلودگی محسوب گردد. برای آلودگی نیازی به رطوبت بالای محیط نمی‌باشد. در اثر برخورد قطرات باران به خاک و گیاه و همچنین حشرات در انتقال این قارچ مؤثر هستند. دمای بالا و نور کم (سایه) شرایط مناسبی برای توسعه این بیماری فراهم می‌کند.

کنترل بیماری

 کاربرد قارچ‌کش قبل از توسعه عامل بیماری و یا بلافاصله بعد از ظهور اولین علائم در روی گیاه

 فراهم کردن شرایطی که تهویه هوا در اطراف گیاه به‌خوبی صورت گیرد و نور به اندازه کافی به گیاه برسد

 اجتناب از کاربرد بیش از حد کودهای شیمیایی

 کنترل علف‌های هرز و از بین بردن بقایای آلوده محصول قبلی

 اجتناب از آبیاری بارانی

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا