بیماری شناسی گیاهیبیماری های گیاهی

پوسیدگی ساقه اسکلروتینیایی یا کپک سفید فلفل (White Mold (Pink Rot Watery Soft Rot

عامل بیماری: Sclerotinia sclerotiorum

علائم بیماری

اولین علائم بیماری کپک سفید فلفل تشکیل لکه‌های سبز تیره و آب سوخته روی اندام‌های هوایی (ساقه و میوه) است. گاهی اوقات نواحی خشکی روی ساقه یا شاخه‌های گیاه میزبان تشکیل شده که این نواحی خشک با ایجاد یک لایه مرزی بین بافت‌های سالم و بیمار به‌راحتی قابل‌تشخیص می‌باشد. این قارچ غالباً ساقه را از محل اتصال ساقه با خاک آلوده کرده و سبب پژمردگی و مرگ گیاه می‌گردد.

از طرف دیگر جوانه‌های گل و دمبرگ‌ها نیز ممکن است در اثر آلودگی ریزش کنند. میوه ممکن است از طریق تماس مستقیم با سطح خاک و یا از ناحیه دمگل آلوده شود و خیلی سریع به یک بافت آبکی و نرم تبدیل شود. با پیشرفت بیماری میسلیوم‌های سفید و پنبه مانندی در سطح برگ نمایان می‌شود. همچنین اسکلروت‌های قارچ ممکن است در قسمت مغز ساقه و درون میوه تشکیل شوند که با گذشت زمان سیاه رنگ و سخت خواهند شد.

شرایط گسترش بیماری

قارچ کپک سفید فلفل دامنه میزبانی وسیعی دارد و قادر است از فصلی به فصل دیگر به‌صورت اسکلروت در خاک و بقایای گیاهی بقا خود را حفظ کند. بیماری کپک سفید بیشتر در نواحی معتدل رخ می‌دهد با این حال گزارش‌هایی نیز از بروز این بیماری در نواحی گرم و خشک نیز شده است. شبنم، مه و بارندگی زیاد شرایط مناسبی برای توسعه این بیماری فراهم می‌کند.

مهم‌ترین عامل گسترش این بیماری در مسافت‌های طولانی، آسکوسپورهای هوازاد است که از اسکلروت‌ها جدا شده‌ و به‌وسیله باد منتقل می‌شوند. جابجایی خاک‌های آلوده و استفاده از کودهای دامی که حیوانات از بقایای گیاهی آلوده به بیماری کپک سفید تغذیه کرده‌اند، از عوامل انتشار این بیماری برای فواصل نزدیک می‌باشد. آب آبیاری نیز از عوامل انتقال این بیماری از مزرعه‌ای به مزرعه دیگر است.

کنترل بیماری

 کشت گیاهان در خاک‌های با زهکشی مناسب

 رعایت فاصله کشت بین گیاهان

 آبیاری گیاهان در اوایل روز

 حذف تمام بقایای محصول قبلی

 عدم استفاده از کودهای دامی و گیاهی مشکوک به آلودگی به کپک سفید و یا استفاده از کود دامی و گیاهی استریل شده

 رعایت تناوب زراعی با گیاهانی نظیر ذرت، غلات دانه‌ریز و گراس‌ها

 ضدعفونی خاک گلخانه قبل از کشت

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا