بیماری شناسی گیاهیبیماری های گیاهی

بیماری لکه سیاه سیب زمینی

علائم لکه سیاه سیب زمینی

در این بیماری گیاهی، لکه‌های (شوره‌های) سیاه برجسته‌ای با اندازه‌ها و شکل‌های نامنظم روی سطح غده‌های سیب‌زمینی ظاهر می‌شوند. این لکه‌های سیاه را می‌توان به راحتی با مالش دادن یا خراش دادن از سطح سیب‌زمینی جدا کرد. با کمک یک ذره‌بین می‌توان ماده‌ی قارچی سفیدرنگی را در اطراف این لکه‌ها مشاهده کرد. این قارچ همچنین سبب ایجاد علائمی شبیه به شانکر ساقه روی شاخه‌ها و ساقه‌های جدید می‌شود. به علاوه، لکه‌های قهوه‌ای و فرورفته‌ای روی ریشه ایجاد می‌شوند که غالباً توسط زائده قارچی سفیدرنگی احاطه شده‌اند. اگر پوسیدگی ساقه را احاطه کند و راه آب و مواد مغذی را مسدود شود، برگ‌ها تغییر رنگ داده و پژمرده می‌شوند.

عامل بیماری لکه سیاه سیب زمینی

بیماری لکه سیاه در اثر قارچ Rhizoctonia solani ایجاد می‌شود. در دماهای ۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد، قارچ حتی در صورت عدم وجود سیب‌زمینی می‌تواند برای مدت طولانی در خاک زنده بماند. این عفونت ممکن است از خاک منشأ بگیرد یا در اثر استفاده از غده‌های آلوده به عنوان بذر ایجاد شود. در واقع قارچ‌ها باعث پوسیدگی نمی‌شوند اما نباید از این غده‌ها برای تکثیر استفاده کرد. هوای سرد و مرطوب می‌تواند عفونت را تشدید کند. درجه حرارت گرم در مراحل اولیه رشد گیاه تأثیر بیماری را کاهش می‌دهد. به علاوه بیماری‌های لکه سیاه و شانکر ساقه در خاک‌‌های سبک‌تر و شنی‌تر رایج‌تر هستند.

روش‌های کنترل بیولوژیکی لکه سیاه سیب زمینی

از سموم قارچ‌کش بیولوژیکی Trichoderma harzianum یا گونه‌های غیر بیماری‌زای ریزوکتونیا در مزرعه شخم زده استفاده کنید. این کار ممکن است شیوع بیماری لکه سیاه در مزارع و تعداد غده‌های آلوده را کاهش دهد. یک روش دیگر استفاده از کود گاوی در مزارع یا تدخین زیستی با بقایای خردل سبز است.

روش‌های کنترل شیمیایی لکه سیاه سیب زمینی

همیشه از یک رویکرد ترکیبی شامل اقدامات پیشگیرانه همراه با روش‌های بیولوژیکی (در صورت وجود) استفاده کنید. ضدعفونی کردن بذرها با فلوئودیوکسینیل یا مخلوطی از تیوفانات متیل و مانکوزیب از آن‌ها در برابر انواع بیماری‌های قارچی از جمله لکه سیاه محافظت می‌کند. تیمارهای داخل مزرعه در حین کاشت با فلوئوتانیل یا آزوکسی استروبین نیز به کنترل پیشرفت قارچ کمک می‌کند.

اقدامات پیشگیرانه لکه سیاه سیب زمینی

 از بذرهای گیاهان سالم استفاده کنید یا آن‌ها را از منابع معتبر تهیه کنید.

 از کاشت در اوایل فصل خودداری کنید.

 غده‌های بذری را در خاک گرم (بالاتر از ۸ درجه سانتی‌گراد) بکارید.

 غده‌ها را در زمین سطحی‌تر بکارید تا امکان ظهور زودهنگام شاخه‌ها از خاک فراهم شود.

 از روش کشت چرخشی استفاده کنید.

 پس از برداشت محصول، بگذارید بقایای گیاهان غیر میزبان در خاک باقی بماند.

 گیاهان را به خصوص در دوره‌های خشک‌سالی به اندازه کافی آب دهید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا