بیماری شناسی گیاهیبیماری های گیاهی

شناسایی و کنترل بیماری زنگ ذرت

Puccinia sorghi قارچی است که عامل بیماری زنگ ذرت است.

مشخصات بیماری

به دنبال یک دوره هوای خنک و مرطوب با درجه حرارت بین ۱۶-۲۱ درجه سانتی‌گراد، رسوبات رنگی زردی در دو طرف برگ‌های ذرت ایجاد می‌شوند. ذرات گرد و قهوه‌ای زنگ در هر نوار، اسپورهای زنگ زدگی جدید هستند.

خسارت

برگ‌های آسیب‌دیده زود قهوه‌ای می‌شوند و از بین می‌روند. گیاهانی که بر اثر زنگ خسارت می‌بینند ضعیف شده و باعث تولید گیاهان و گیاهان سالم نمی‌شوند.

جلوگیری از خسارت

قارچ‌های زنگ در آب‌وهوای گرم همچنان در خاک پایدار هستند و توسط باد به‌راحتی پخش می‌شوند بنابراین قارچی هوازاد نیز است. برخی از انواع مقاومت ژنتیکی در این نوع قارچ دیده می‌شود. برگ‌هایی که به‌سرعت بعد از باران خشک می‌شوند، بعید به نظر می‌رسند که مشکلات زنگ‌زدگی ایجاد کنند. از کاشت ذرت در نزدیکی درختان، نرده‌ها خودداری کنید و در فاصله مناسب کشت را رعایت کرده تا مطمئن شوید که نور خورشید به تمام برگ‌ها می‌رسد. علف‌های هرز شبدر و ترشک را که به‌عنوان میزبان متناوب این بیماری عمل می‌کند، بنابراین از بین بردن این علف هرز می‌تواند زنگ ذرت را محدود کند. در پایان فصل از بین ببرید، ذرت‌های آسیب‌دیده را جمع‌آوری و از بین ببرید.

مدیریت بیماری زنگ ذرت

روزهای بارانی برای انتشار بیماری زنگ ذرت مفید است بنابراین برای جمع‌آوری برگ‌های آسیب دیده در روزهای خشک اقدام کنید. برای مبارزه شیمایی می‌توانید از مانکوزب به‌صورت ۱٫۵ لیتر در هکتار به‌عنوان یک روش جلوگیری از انتشار و بیماری‌زایی بیشتر است و سم بایکور نیز به‌صورت سیستمیک بوده و خاصیت درمانی نیز دارد و می‌تواند زنگ‌ها را تا حدود خوبی کنترل کند.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا