گیاهان زینتی

آشنایی با گل استرپتوکارپوس (پیجان بر)

نام فارسی اصیل: پیچان بر (پیچان=پیچیده+بر=میوه)

نام فارسی رایج: استرپتوکارپوس

نام انگلیسی: Cape primrose

نام علمی: Streptocarpus

خانواده: Gesneriaceae

استرپتوکارپوس با نام انگلیسی (Streptocarpus) از هم خانواده‌های گیاه محبوب و پرطرفدار بنفشه آفریقایی است. ازآنجاکه گل‌های این گیاه تا حدی شبیه به گل پامچال هستند، این گیاه به پامچال دروغین (Cape Primrose) نیز معروف شده است. استرپتوکارپوس ها تنوع رنگ‌بندی بسیار زیادی دارند و جزء گیاهان دائمی محسوب می‌شوند. این گیاه نیز مانند بنفشه آفریقایی چهار فصل سال گل‌دار است و از نظر شرایط نگهداری (نور، آبیاری، خاک و …) مشابه بنفشه آفریقایی است. تعداد گلبرگ‌ها ۵ عدد و ترمپت شکل و دهانه آن‌ها دارای رگه‌هایی است که تضاد خاصی در رنگ به گلبرگ می‌بخشد. گل‌ها از خردادماه شروع به ظهور می‌کنند و دوام آن‌ها نسبت به واریته های اصلاح شده قدیمی بهتر است.

شرایط نگهداری از گل استرپتوکارپوس

نور: به نور کافی و کامل احتیاج دارد. گیاه را در معرض اشعه آفتاب در ظهر قرار ندهید. خود من گل رو زیر چراغ مطالعه با یک مهتابی کم‌مصرف گذاشتم و خیلی خوب رشد می‌کند.

دما: در طول تابستان دما را حدود ۲۰ درجه تنظیم کنید تا دمای ۲۴ نیز مقامت می‌کند. درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه است.

آبیاری: در تابستان همیشه خاک را مرطوب نگهدارید. هفته‌ای دو تا سه بار با آب ولرم و سبک بدون املاح در این فصل آبیاری کنید. هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدان باقی بماند. در زمستان آبیاری را به هفته‌ای یک‌بار کاهش داده و اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود.

رطوبت: رطوبت زیادتری نیاز دارد. در بهار و تابستان به جز مواقعی که گیاه در گل است. احتیاج به غبارپاشی دارد. در زمان گلدهی با رطوبت دائمی و پایدار محیط را مرطوب نمایید. برای این منظور گلدان را در گلدان بزرگ‌تری قرار داده و حد فاصل بین دو گلدان را با خزه و پیت مرطوب پر کنید.

تغذیه: در بهار و تابستان نیاز به هر ماه یک بار تغذیه دارد. از مواد غذایی مخصوص گیاه زینتی طبق دستور سازنده استفاده کنید. نصف میزان توصیه‌شده کافی است.

خاک: مخلوطی از چهار قسمت پیت و یک قسمت شن درشت بهترین محیط رشد را برای گیاه به ارمغان می‌آورد.

تعویض گلدان: هر ساله در بهار انجام شود.

تمیز نمودن برگ‌ها: با برس مخصوص برگ‌ها را تمیز کنید. از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: گرفتن قلمه برگ در تابستان، تقسیم بوته در بهار، برگ را از امتداد طول رگبرگ مرکزی دونیم کنید و محل برش را هورمون پاشی کنید در شن بکارید درجه حرارت را در حدود ۱۶ سانتی‌گراد و محیط را مرطوب نگه‌دارید.

عوارض و بیماری‌های گل استرپوکارپوس

برگ‌ها قهوه‌ای می‌شوند و گل‌ها می‌ریزند: هوا گرم است. گیاه را به محل خنک‌تری با جریان ملایم هوا منتقل کنید. غبارپاشی با آب سبک و ولرم فراموش نشود.

برگ‌ها رنگ‌پریده و گل‌ها ظاهر نمی‌شوند: نور کافی نیست. گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید. اشعه مستقیم آفتاب به‌جز ظهر تابستان برای گیاه قابل‌تحمل است.

برگ‌ها خیلی بزرگ هستند و گل‌ها ظاهر نمی‌شوند: تغذیه بیش‌ازاندازه صورت گرفته است و یا اینکه گلدان‌ها خیلی بزرگ هستند. در دو سال آینده گلدان‌ها را تعویض نکنید. تغذیه را کاهش دهید و یا متوقف سازید.

چند برگ پائینی پوسیده است: آبیاری بیش‌ازاندازه انجام و خاک باتلاقی شده است. آب اضافی را از گلدان‌ها و زیرگلدانی‌ها خارج کنید و زهکش را بازدید نمایید. اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری نمایید.

برگ‌ها و گل‌ها و ساقه‌ها می‌پوسند: قارچ بوتری تیس عامل آن است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است. گیاه را با سم قارچ‌کش طبق دستور سم‌پاشی و گلدان‌ها را به محل گرم‌تری منتقل نموده و غبارپاشی را متوقف و آبیاری را کاهش دهید تا گیاه به حالت اولیه برگردد.

برگ‌ها سیاه شده‌اند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرم‌تری منتقل کنید و یا صدمه ممکن است مربوط به استفاده از مواد براق‌کننده شیمیایی باشد. از آن‌ها استفاده نکنید.

برگ‌ها دارای مواد چسبناک هستند: مواد چسبناک مربوط به حشرات روی برگ‌ها است. با سم حشره‌کش هر هفته یک‌بار گیاه را سم‌پاشی کنید. مواظب گل‌ها باشید.

گیاه خود را انداخته است: هوا خیلی سرد و خشک است و یا دود و هوای کثیف عامل آن است. نارسایی‌ها را برطرف کنید.

حشرات ریزی در اطراف گلدان‌ها در حال پروازند: با سم حشره‌کش گیاه را طبق دستور سم‌پاشی کنید (گل‌ها را هنگام سم‌پاشی محافظت کنید).

برگ‌ها چروکیده و گل‌ها سقوط می‌کنند: خاک خشک و گیاه تشنه است. فوراً آبیاری کنید. مواظب باشید خاک گلدان‌ها باتلاقی نشود. زهکش را بازدید کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا