غلات

بررسی دلایل زرد شدن برگ های ذرت در مزرعه

علت زرد شدن برگ‌های ذرت

موفقیت در کاشت و پرورش ذرت در مناطق مختلف و سال‌های مختلف متفاوت بوده است. ذرت در نواحی که آفتاب خوبی دریافت نمی‌کند ممکن است خوب رشد نکند. جالب است بدانید ذرت را می‌توان در گلدان نیز پرورش داد. ذرت به مواد مغذی زیادی نیاز دارد. به همین علت درصورتی‌که آن را در گلدان پرورش می‌دهید. اگر تغذیه خوبی نداشته باشد خیلی زود برگ‌هایش زرد می‌شوند. زرد شدن برگ‌های ذرت در بیشتر موارد نشانگر کمبود مواد مغذی به‌ویژه نیتروژن در گیاه است. ذرت یک علف محسوب می‌شود و علف‌ها از نیتروژن خاک استفاده می‌کنند تا خوب رشد کنند. گیاه نیتروژن را از ساقه‌های خود به برگ‌ها می‌فرستد بنابراین کمبود نیتروژن خود را به‌صورت زردی برگ‌های قاعده گیاه نشان می‌دهد. آزمایش خاک به شما کمک می‌کند مشخص کنید آیا گیاهتان کمبود نیتروژن دارد یا خیر. راه‌حل کمبود نیتروژن خاک، افزودن کود با نیتروژن بالا است.

یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ‌های ذرت، هوای سرد است. علت آن باز به کمبود نیتروژن بازمی‌گردد. هنگامی‌که هوا سرد و مرطوب می‌شود، ذرت در جذب نیتروژن از خاک با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین در این حالت در تست خاک کمبود نیتروژن مشاهده نمی‌شود و خاک مشکلی ندارد بلکه گیاه توانایی جذب مؤثر نیتروژن از خاک را ندارد. خوشبختانه درصورتی‌که عامل زردی برگ‌های ذرت سردی هوا باشد، گیاه با گرم شدن هوا دوباره به رشد خود و خارج شدن از این مرحله ادامه می‌دهد.

کمبود آب نیز می‌تواند به زرد شدن برگ‌های ذرت منتهی شود. ذرت به آب زیادی نیاز دارد. حداقل هفته‌ای یک مرتبه باید به آن آب بدهید. البته میزان آبیاری بستگی مستقیم به شرایط آب‌وهوایی دارد. درصورتی‌که ذرتی که در گلدان کاشته‌اید آفتاب کافی و مواد مغذی لازم را در اختیار دارد، ممکن است عامل زردی برگ‌های آن کمبود آب باشد.

بیماری‌های گیاه ذرت مانند ویروس موزاییک کوتولگی ذرت نیز می‌توانند عامل زرد شدن برگ‌های ذرت و توقف رشد گیاه باشند. این بیماری توسط شته‌هایی که در علف‌های مجاور پنهان شده‌اند، گسترش می‌یابد. به‌محض آلوده شدن گیاه به این ویروس، کار تمام است. باید ساقه ذرت را از خاک بیرون بکشید و منهدم کنید. هر ابزاری را که برای این کار استفاده کرده‌اید ازجمله قیچی باغبانی، دستکش و غیره را استریل کنید تا بیماری به گیاهان دیگر انتقال داده نشود.

نماتدها نیز ممکن است در زرد شدن برگ‌های ذرت نقش داشته باشند. علت اصلی آن در واقع باز هم کمبود نیتروژن است. نماتدها کرم‌های حلقوی میکروسکوپی هستند که در خاک زندگی می‌کنند و خود را به ریشه گیاه وصل می‌کنند و به‌صورت انگل داخلی یا خارجی از گیاه تغذیه می‌کنند. به‌این‌ترتیب گیاه نمی‌تواند مواد مغذی لازم را از خاک دریافت نماید.

روش‌های اصلی مقابله با زرد شدن برگ‌های ذرت

درصورتی‌که آزمایش روی خاک کمبود نیتروزن را نشان داد، کود دهی راه‌حل این مشکل است. هنگامی‌که گیاه ۸ تا ۱۰ برگ دارد کود دهی را انجام دهید. یک مرتبه هم‌زمانی که اولین کاکل ذرت پدیدار شد نیز یک مرتبه دیگر کود با نیتروژن بالا بدهید (زمان کوددهی بسیار مهم است).

آبیاری منظم برای ذرت اهمیت دارد. حداقل یک مرتبه در هفته به گیاهان ذرت آب دهید و در صورتی خشکی هوا آبیاری را بیشتر کنید. باید از عمق ۲ سانتیمتری رطوبت داشته باشد. در آب‌وهوای گرم و خشک ممکن است روزی یک مرتبه آبیاری لازم باشد. در مورد گیاهان گلدانی نیز معمولاً آبیاری باید بیشتر باشد. برای جلوگیری از تبخیر و کمک به حفظ رطوبت خاک، مالچ آلی در قاعده گیاه ریخته شود. برای این منظور می‌توانید از مقوا، روزنامه و کاه و پوشال استفاده کنید. پیش از کاشت ذرت دقت کنید خاک کمپوست کافی داشته باشد.

نواحی اطراف ذرت را باید عاری از علف‌های هرز نگه دارید تا از آفت‌زدگی و بیماری‌های گیاهی جلوگیری شود.

درصورتی‌که به نظر می‌رسد مشکل زردی برگ‌های ذرت، نماتودهای خاک است با تناوب کشت مشکل را می‌توانید حل کنید. اگر نماتودها به نظر می‌رسد در تمامی بستر کاشت زیاد شده‌اند می‌توانید با حمام آفتاب (آفتاب دهی) بستر کاشت، جمعیت آن‌ها را کنترل کنید. برای این منظور پلاستیک شفافی را در ۴ تا ۸ هفته در داغ‌ترین روزهای تابستانی بر روی بستر کاشت بکشید. به‌این‌ترتیب نماتودها، علف‌های هرز و آفت‌های داخل خاک همه از بین می‌روند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا