بیماری شناسی گیاهیبیماری های گیاهی

علت ترک خوردن و باز شدن میوه انار

اگر شما هم یک باغدار باشید و کلی زمان و انرژی خود را برای میوه دهی درخت انار صرف کرده باشید و نهایت بر اثر غفلت باعث ترک خوردن و باز شدن میوه شده و دیگر نمی‌توانید آن را به قیمت اصلی خود به فروش برسانید و متأسفانه دچار ضرر می‌شوید، البته چیزی که مشخص است این است که علت ترک‌خوردگی منشأ بیماری ندارد و آفات باعث این کار نمی‌شود و این تنها به خاطر عوامل فیزیولوژیکی است و تغییرات ناگهانی مواد غذایی، آب، خاک، …. باعث ایجاد این معضل می‌شود.

علل اصلی ترکیدن انار روی درخت چیست؟

چند دلیل بسیار شایع برای باز شدن و ترکیدن انار پیش از برداشت از درخت سالم وجود دارد. یکی از شایع‌ترین دلایل ترک خوردن انار ممکن است رسیدگی زیادی به درخت انار باشد. بیماری‌های قارچی عامل شناخته شده ترک خوردن و پاره شدن انار هستند. در واقع اغلب قارچ‌ها درست زمانی به انار حمله می‌کنند که میوه کاملاً رسیده و آماده برداشت است. علائم بیماری‌های قارچی انار اغلب عبارت‌اند از ریزش زودهنگام برگ‌های درخت، ایجاد لکه‌هایی روی برگ یا آسیب‌های دیگر در برگ‌ها، اما گاهی اوقات میوه تنها هدف قارچ‌های آسیب‌زا است.

مبارزه با بیماری‌های قارچی در انار ممکن است تا حدی دشوار باشد. ازآنجایی‌که تحقیقات روی محصول انار چندان سودآور نیست، تحقیقات زیادی روی عوامل قارچی انار که درختان را بیمار می‌کنند صورت نگرفته است. بااین‌حال اگر فصل بعدی که میوه‌ها شروع به رشد می‌کنند از قارچ‌کش مس برای این گیاهان استفاده کنید. ممکن است بتوانید به‌موقع هاگ‌های قارچ‌ها را از بین ببرید. این زمان پیش از این است که قارچ‌ها به میوه حمله کنند و باعث پاره شدن انارها شوند.

از دیگر دلایل ترکیدن انار روی درخت آبیاری نامنظم است، (از قدیم گفتن یا یک کاری رو انجام ندید و یا اینکه درست انجام بدید) همان چیزی که دلیل ترکیدن میوه‌های دیگر درختان نیز است. در زمان‌های حساس رشد میوه، آبیاری منظم درختان بسیار حیاتی است تا آب به‌صورت منظم وارد سیستم گیاه شود وگرنه بخش‌های مختلف میوه ممکن است با سرعت‌های متفاوت رشد کنند. درنتیجه رشد نامتناسب، میوه دچار ترک‌خوردگی شده و خراب می‌شود.

برای پیشگیری از ترکیدن انار می‌توانید یک لایه ضخیم (حداقل ۸ سانتیمتر) مالچ آلی در اطراف درخت بریزید و به‌صورت منظم درخت را آبیاری کنید تا زمانی که گلبرگ‌های شکوفه‌های انار شروع به ریزش کنند. هرچند روز به‌صورت یکدست به درختان آب بدهید اما نگذارید سیستم ریشه درخت در آب غرق شود. مالچ پاشی به پیشگیری از تبخیر آب از خاک کمک می‌کند بنابراین لازم نیست درخت را غرقاب کنید. توجه داشته باشید آب بیش‌ازحد می‌تواند باعث رشد و تکثیر قارچ‌های بیماری‌زا در درخت میوه شود بنابراین هنگام آب دهی به درخت دقت کنید تنها آب به حدی باشد که خاک زیر مالچ مرطوب شود. بااین‌حال در نواحی که شرایط آب و هوایی گرم‌تر است در فصل رشد گیاه می‌توانید بیشتر به درخت‌ها آب بدهید و با فرا رسیدن فصل پاییز آبیاری را کاهش دهید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا