محصولات مرتبط

بذر گل لیسیانتوس

بذر گل لیسیانتوس با نام علمی Eustoma grandiflorum

چنانچه قصد خرید بذر F1  لیسیانتوس شاخه بریده واریته ماریاچی شرکت ساکاتا را دارید لطفا با ما تماس بگیرید.

کد محصول:
BR73-F601
پیشنهاد میکنم0
اضافه به مقایسه0
بعدا میخرم
چرا خرید از ظرافت ؟

دلایل اعتماد به فروشگاه اینترنتی ظرافت

فروشگاه اینترنتی ظرافت یکی از شناخته شده ترین و بزرگترین فروشگاه های فروش بذر در کشور است که بذرهای خود را تنها از شرکت های معتبر آمریکایی و اروپایی وارد میکند ، علاوه بر این ، پرسنل و کادر کاملا آموزش دیده و مجربی دارد که بهترین بذرها را برای فروش گلچین کرده و در اختیار شما مشتریان عزیز با قیمتی مناسب قرار میدهند . ظرافت در تمام ساعات روز آماده پاشخگویی و مشاوره به شما مشتریان عزیز است و همیشه سعی دارد تا بهترین خدمات را برای مشتریان وفادار خود مهیا سازد . کلیه سفارشات در بسته بندی های مناسب و در سریع ترین زمان ممکن برای شما ارسال میشوند . پس با خیال راحت از ظرافت خرید کنید .

محصولات مرتبط
شرح

چنانچه قصد خرید بذر F1  لیسیانتوس شاخه بریده واریته ماریاچی شرکت ساکاتا ( Sakata Mariachi ) را دارید لطفا با ما تماس بگیرید.

لیسیانتوس با نام انگلیسی Lisianthus و خانواده Gentianaceae گیاهی است یک‌ساله، دوساله و یا چندساله کوتاه عمر که انواع پاکوتاه و پابلند دارد. از ارقام پابلند به‌عنوان تزیین دسته‌گل و از ارقام پاکوتاه در کشت گلدانی استفاده می‌شود. این گیاه بومی آمریکای شمالی است. لیسیانتوس گلی زیبا با ساقه متوسط و نازک است که گلبرگ‌های ظریف و نازکی دارد. بر روی هر ساقه آن دو تا شش عدد گل رشد می‌کند و اندازه گلبرگ‌های آن بزرگ و دایره شکل است. گلبرگ‌های لیسیانتوس نازک و ظریف‌اند و برگ‌های آن بیضی شکل و به رنگ سبز تیره است. درواقع این گل هم به‌صورت غنچه و هم به‌صورت شکفته زیبا است و در زمینه گل‌آرایی از آن استفاده‌های زیادی می‌شود. شکل گل‌ها قیفی یا مخروطی است و انتهای گل‌ها از داخل زرد رنگ است. برگ‌های آن کشیده یا تخم‌مرغی شکل است که به رنگ سبز مایل به خاکستری دیده می‌شوند. گل‌های آن به حالت زنگوله‌ای با گلبرگ‌های چین‌خورده که به رنگ‌های سفید، بنفش و آبی وجود دارد. ارقام مختلف این گل، به‌صورت پرپر و کم پر هستند. گل‌ها یا به‌صورت جداگانه و یا به‌صورت دسته‌ای بر روی ساقه قرار گرفته‌اند.

کاشت و نگهداری

1. گلدان به اندازه مناسب انتخاب کنید:

اندازه دقیق گلدان به گونه لیسیانتوس بستگی خواهد داشت که شما در حال پرورش آن هستید. به‌عنوان مثال لیسیانتوس صفیر در یک گلدان که 3 تا 4 اینچ (7.6 - 10.2 سانتی‌متر) عمق دارد، بهتر عمل می‌کند. گونه‌های بزرگ‌تر مثل فلوریدا، لیزا و برای همیشه نیاز به 4 تا 6 اینچ (10 تا 15 سانتی‌متر) دارند تا اطمینان حاصل شود که ریشه‌ها جای فراوانی دارند تا پخش شوند. دقت کنید ظرفی که انتخاب می‌کنید سوراخ‌هایی در کف آن ایجاد کنید تا زهکشی مناسب صورت گیرد. اگر قصد دارید لیسیانتوس را در داخل نگه‌دارید، باید بشقابی را در زیر آن قرار دهید تا آبی که از آن خارج می‌شود را بگیرید.

2. گلدان را با خاک خشک و نچسبیده پر کنید:

مخلوط تجاری استاندارد درست کار خواهد کرد. دقت کنید که در حدود یک اینچ از فضا را در بالای آن خالی بگذارید در غیر این صورت وقتی گلدان را جابجا می‌کنید یا آن را با خود به داخل و بیرون می‌برید همه چیز می‌تواند به هم بریزد.

3. خاک را به سطح پ هاش 6.5 و 7 بیاورید:

برای شکوفایی لیسیانتوس مهم است که آن را به خاکی که یک اسیدیته متعادل دارد معرفی کنید. اگر متوجه شدید که پ هاش سطح خاک شما کم است، مخلوط کردن آن در مقدار کمی از مکمل سنگ آهک زمینی آن را به سطح موردنظر خواهد آورد. کیت‌های پایه پ هاش را می‌توان در گلخانه‌ها، دامداری‌های صنعتی و هر جای دیگر که لوازم باغبانی فروخته می‌شوند خریداری کرد. زمانی را بگذارید که پ هاش خاک را قبل از کاشت آزمایش کنید.

4. سوراخی را در لیسیانتوس ایجاد کنید:

خاک را در وسط گلدان خالی کنید اگر پلاگ به اندازه کافی کوچک باشد، می‌توانید این کار را با یک یا دو انگشت در حدود 1.2 اینچ (1.3 سانتیمتر) انجام دهید. برای جا دادن یک پلاگ بزرگ‌تر، از یک قاشق و یا یک بیلچه استفاده کنید. جابه‌جا کردن خاک در اطراف لبه ظرف به‌جای دور انداختن آن، نیاز دارید تا سوراخ را دوباره پر کنید.

5. پلاگ را در خاک قرار دهید:

به دقت تمام پلاگ را، اطراف پایه خاک و همه آن را به درون حفره‌ای که باز کرده‌اید، بیندازید. وقتی سر جای خود قرار می‌گیرد، خاک خشک را در اطراف نهال قرار می‌دهد تا آن لنگر بی اندازد. سپس با انگشت روی آن بزنید.

کاشت گیاه لیسیانتوس از بذر

1. تخم‌ها را در ابتدای بهار بپاشید:

اگر چه لیسیانتوس به‌عنوان یک گیاه گرم شناخته می‌شود اما دمای سردتر می‌تواند به رشد ریشه‌های قوی‌تر کمک کند. برای قرار دادن در خاک 12 تا 13 هفته پس از آخرین یخ‌بندان زمستان برنامه‌ریزی کنید. درصورتی‌که دمای یخ زده تهدیدی است بنابراین بستر را با یک عایق بپوشانید تا آن‌ها را حفظ کنید. این مرحله تنها در صورتی اعمال خواهد شد که شما در حال کاشت لیسیانتوس در فضای باز باشید. پرورش لیسیانتوس در یک محیط طبیعی می‌تواند بسیار دشوار باشد. بیشتر مشتاقان باغبانی، زمان بسیار بهتری را برای رشد گیاه پلاگ در داخل خانه خواهند داشت و در آنجا کنترل بیشتری بر میزان نور، گرما و آبی که در معرض آن قرار دارد، خواهند داشت.

2. روزانه دانه‌ها را آبیاری کنید:

آن‌ها به مقدار زیادی رطوبت نیاز خواهند داشت تا جوانه بزنند. آب کافی برای خیس کردن لایه بالایی خاک بدون اشباع کردن آن کافی است ریشه‌ها که تشنه هستند، رطوبت را تأمین خواهند کرد به محض این‌که خاک خشک شود، باید دوباره جایگزین شوند. بسته به دما و رطوبت محیط اطراف خود، ممکن است بخواهید دانه‌های لیسیانتوس را روزهای زوج آبیاری کنید. خاک را خیلی اشباع نکنید. با قرار دادن دانه‌ها در آب زیاد ممکن است دانه‌ها غرق شوند.

3. نهال‌ها را به گلدان جداگانه‌ای انتقال دهید:

زمانی که نهال اولین برگ‌ها را تولید می‌کند، آن‌ها را با ظرافت از خاک بیرون آورده و در یک گلدان کوچک پر از مخلوط خاک خشک قرار دهید. این کار برای گیاهان داخلی و هم در فضای باز انجام می‌شود حتی اگر به آن‌ها اجازه دهید بیرون بمانند، یک کشاورز برای ترویج و هدایت رشد سریع محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد. لیسیانتوس جوان معمولاً برای پیوند زدن بعد از 60 روز آماده خواهند بود. از یک بیلچه برای بیرون آوردن نهال استفاده کنید، اما مراقب باشید که سیستم ریشه‌ای ظریف را خراب نکنید. گلدانی را انتخاب کنید که به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا یک گیاه را نگهداری کند به‌این‌ترتیب مجبور نخواهید شد لیسیانتوس را از بین ببرید چون به بزرگ شدن ادامه می‌دهد.

4. از انکوباتور گرم برای کمک به گیاهان برای زنده ماندن در شرایط سردتر استفاده کنید:

اگر با فصل بهار و یا سرماخوردگی غیرمنتظره روبرو شدید، ممکن است برای زنده نگه داشتن لیسیانتوس به‌وسیله روش‌های دیگر ضروری باشد. یک انکوباتور الکتریکی جوانه را در محدوده دمایی ایمن نگه می‌دارد. دستگاه انکوباتور را در دمای بین 70 تا 75 درجه فارنهایت (21 - 24 درجه سانتی‌گراد) تنظیم کنید تا این که این گیاه مرحله جوانه‌زنی را به پایان برساند. برای بسیاری از انواع لیسیانتوس، جوانه‌زنی 10 تا 15 روز طول می‌کشد.

روش دیگر برای تکثیر گیاه لیسیانتوس

قلمه ساقه یک روش دیگر تکثیر گیاه است. در فصل بهار برای تکثیر گیاه به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل چند ساقه نسبتاً جوان از گیاه را جدا کنید.

قلمه‌ها را در هورمون ریشه‌زایی قرار دهید.

چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه‌زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید.

قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید تا رشد کنند.

مراقبت از گیاه لیسیانتوس

1. این گیاه را بین 68 تا 75 درجه فارنهایت (20 تا 24 درجه سانتی‌گراد) نگه دارید:

با فرض اینکه گیاه را در داخل رشد داده‌اید مجبور نیستید هیچ کار اضافه‌ای انجام دهید فقط آن را نزدیک یک پنجره بگذارید و به خاطر داشته باشید که آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید گیاهان بیرونی باید برای نگه داشتن آن‌ها در دمای ثابت به اطراف حرکت کنند. در شب بسیار خوب است که گیاه در دماهای پایین‌تر از 45 تا 50 درجه فارنهایت (7 - 10 درجه سانتی‌گراد) خارج از دما باشد، به شرطی که زیاد طول نکشد. در شب‌های سرد، بهتر است آن را به داخل خانه بیاورید به‌طور مشابه، ممکن است برای محافظت از آن در جهت حفاظت از گرما در گرمای تابستان، لازم باشد که گیاه را جابجا کنید.

2. مطمئن شوید که به گیاه مقدار زیادی نور خورشید غیرمستقیم می‌رسد:

لیسیانتوس را در جایی قرار دهید که بتوانید در آن نوردهی جزئی را دریافت کنید آن به حدود 6 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارد. در طول روزهای طولانی و ابری شما ممکن است نیاز داشته باشید که منبع نور طبیعی خود را با قرار دادن ظرف زیر لامپ فلورسنت بالای 8 تا 12 ساعت در یک زمان تکمیل کنید. نور خورشید بسیار فراوان می‌تواند دمای گیاه را بالا ببرد و در نهایت منجر به مرگ آن شود.

3. خاک را هر 2 تا 3 روز و یا در صورت نیاز آبیاری کنید:

یکی از نقاط قوت لیسیانتوس این است که آب زیادی نیاز ندارد. لایه بالایی خاک را مرطوب نگه دارید و به آن اجازه دهید که بین آبیاری خشک شود. برای پوشش یک ناحیه بزرگ‌تر و اجتناب از آبیاری زیاد استفاده از یک آب‌پاش می‌تواند کمک کننده باشد. بهترین راه برای گفتن این که لیسیانتوس به آب نیاز دارد، لمس کردن خاک با نوک انگشت شما است. اگر بیش از یک اینچ (2.5 سانتی‌متر) زیر سطح خشک شود، وقت آن است که دوباره آن را اسپری بکنید. گیاه را هر از گاهی با آب بدون املاح و هم دمای محیط یا آب مقطر غبارپاشی کنید. برای آبیاری راحت گیاه، زیرگلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ‌ریزه‌ها آب درون زیرگلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیرگلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود که به‌راحتی می‌تواند لیسیانتوس را بکشد. در حقیقت، این یکی از دلایل اصلی است که اکثر گیاهان خانگی آن فصل را کامل نمی‌کنند. استفاده از یک سیستم آبیاری قطره‌ای توصیه می‌شود زیرا قطرات آب بر روی برگ‌ها و گل‌ها، گیاه را نابود می‌کند.

4. هرس کردن گل‌ها برای رشد جدید:

گیاه را به‌صورت دوره‌ای برای نشانه‌هایی از شاخ و برگ‌های پژمرده و بی‌رنگ ارزیابی کنید. شاخ و برگ‌های باید به محض این‌که از تغذیه ضعیف خراب شدند، باید کنده و یا کوتاه شوند شما باید به وضعیت گیاه در حال بهبود بعد از هرس توجه داشته باشید به ظاهر ساقه‌ها توجه کنید. ساقه‌ها زرد و رنجور اغلب نشانه بیماری هستند. اگر بدون کنترل باقی بماند، این مسائل منجر به ایجاد لیسیانتوس می‌شوند تا شکوفه‌های کمتری تولید کنند.

5. به‌طور منظم به بررسی پ هاش خاک ادامه دهید:

بهترین خاک برای کاشت لیسیانتوس خاکی غنی، با پایه پیت و دارای زهکشی عالی، است. زهکشی بد موجب پوسیدگی ریشه‌های گیاه می‌شود پس همواره مطمئن شوید آب برای مدت طولانی در خاک نمی‌ماند و زهکشی خوب است. سطوح باید تا حد امکان خنثی بمانند، حتی پس از آنکه به بلوغ رسید. برای خاک بهتر است که کمی بیش از حد قلیایی باشد تا کمی اسیدی. به یاد داشته باشید که افزودن مقدار کمی از سنگ آهک یک روش سریع، ایمن و مؤثر برای کاهش اسیدیته خاک نامتعادل است.

6. کود دهی کنید:

با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر موردنیاز گیاه است در طول فصل رشد، کود دهی کنید. این کار را در زمستان ماهی یک بار یا کمتر انجام دهید.

تعویض گلدان گیاه لیسیانتوس

در اوایل بهار گلدان گیاه را عوض کنید. برای تعویض گلدان در ابتدای بهار گیاه را از گلدان قبلی‌اش خارج کنید. گلدانی یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه بخرید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

آفات گیاه لیسیانتوس

پشه‌های قارچی یکی از شایع‌ترین آفات هستند و می‌توانند از اوایل دوره گلخانه با گیاهان سفر کنند. پشه‌های بالغ مشکل نیستند؛ مرحله لاروی زیر خاک به‌شدت از ریشه‌ها تغذیه می‌کند و گیاهان شما را ویران خواهد کرد. باغبانان ارگانیک می‌توانند از Gnatrol، یک عامل زیستی برای کنترل پشه کوچک استفاده کنند. کنترل‌های شیمیایی مؤثر شامل گاو چشم، دیازنان و پرمترین محصولات است.

جزئیات محصول
BR73-F601

برگه داده

نام فارسی
گل لیسیانتوس
نام انگلیسی
Lisianthus
نام علمی
Eustoma grandiflorum
خانواده
Gentianaceae
رنگ گل
رنگارنگ
رنگ برگ
سبز
زمان کاشت
فروردین تا اردیبهشت
زمان گل دهی
اواخر بهار تا اواخر تابستان
نظرات
بدون نظر

ارسال نظر

  • ارزش خرید:
  • قیمت مناسب:
  • کیفیت محصول:
این کالا را با استفاده از کلمات کوتاه و ساده توضیح دهید.
بارگزاری تصاویر:
تصاویر را در اینجا رها کنید و یا برای آپلود کلیک کنید.

فهرست

حساب کاربری

اشتراک گذاری

free web page hit counter

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم