محصولات مرتبط

بذر گل تاج الملوک الوان

بذر گل تاج الملوک الوان با نام انگلیسی Aquilegia Mix

کد محصول:
BR65-F251
پیشنهاد میکنم0
اضافه به مقایسه0
بعدا میخرم
چرا خرید از ظرافت ؟

دلایل اعتماد به فروشگاه اینترنتی ظرافت

فروشگاه اینترنتی ظرافت یکی از شناخته شده ترین و بزرگترین فروشگاه های فروش بذر در کشور است که بذرهای خود را تنها از شرکت های معتبر آمریکایی و اروپایی وارد میکند ، علاوه بر این ، پرسنل و کادر کاملا آموزش دیده و مجربی دارد که بهترین بذرها را برای فروش گلچین کرده و در اختیار شما مشتریان عزیز با قیمتی مناسب قرار میدهند . ظرافت در تمام ساعات روز آماده پاشخگویی و مشاوره به شما مشتریان عزیز است و همیشه سعی دارد تا بهترین خدمات را برای مشتریان وفادار خود مهیا سازد . کلیه سفارشات در بسته بندی های مناسب و در سریع ترین زمان ممکن برای شما ارسال میشوند . پس با خیال راحت از ظرافت خرید کنید .

محصولات مرتبط
شرح

تاج‌الملوک Aquilegia به خانواده Ranunculaceae تعلق دارد و بومی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است. گونه‌های مختلفی در جنس این گیاه وجود دارند و نمونه‌هایی که امروزه کاشته می‌شوند تا حدود زیادی از دورگه گیری بین برخی از گونه‌های این گیاهان به دست آمده‌اند. به‌طورکلی تاج‌الملوک گیاهی بوته‌ای و چندساله است که به دلیل گل‌های زیبای که دارد موردتوجه قرار گرفته است. ارتفاع این گیاه در انواع مختلف آن متغیر و بین 70-30 سانتی‌متر است و می‌تواند بر روی زمین نیز همین مقدار فضا را اشغال کنند. گل‌های زیبای این گیاه رنگ‌هایی متنوع از جمله زرد، سفید، صورتی، بنفش دارند و در برخی انواع این گیاه دو یا چندرنگ هستند. همچنین انواعی تولید شده‌اند که تعداد گلبرگ بیشتری نسبت به نمونه‌های قدیمی و سنتی دارند. زمان شکوفایی گل‌ها اواسط بهار الی اوایل تابستان است و علاوه بر فضای باز و بخصوص در کشورهای غربی به‌عنوان شاخه گل بریده نیز مصرف می‌شود و مدت زمان دوام آن در گلدان آب حدود 2 هفته است. تاج‌الملوک اگرچه چندساله است اما عمر کوتاهی به‌اندازه 5 سال دارد و در طی این مدت به دلیل رشد پاجوش‌ها و یا ریزش بذرها در پای گیاه مادری و جوانه‌زنی آنان تا مدت‌ها می‌توان در مکانی از باغچه و باغ این گیاهان را داشت و از زیبایی آنان لذت برد. این گیاه در زبان انگلیسی با نام columbine شناخته می‌شود.

نیازهای محیطی

آبیاری: تاج‌الملوک خیس و غرقابی بودن خاک را دوست ندارد و در چنین شرایطی خواهد پوسید بنابراین زمانی گیاه را آبیاری کنید که سطح خاک نسبتاً خشک شده باشد. بدین‌صورت معمولاً هفته‌ای یک مرتبه آبیاری برای این گیاه کافی است مگر اینکه هوا خیلی گرم و یا خاک خیلی سبک باشد و نتواند رطوبت را در خود حفظ کند و در چنین شرایطی می‌بایست هر چند روز یک‌بار نسبت به آبیاری این گیاه اقدام کرد. آبیاری بیش‌ازاندازه موجب زرد شدن تدریجی برگ‌های گیاه و پوسیدن و از بین رفتن گیاه خواهد شد. آبیاری کم و خشکی کشیدن گیاه موجب عدم گلدهی گیاه، ریز ماندن گل‌ها، کوتاه‌تر شدن عمر گل‌ها و سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها می‌شود.

نور: این گیاه در مکان‌هایی با نور کامل (8 ساعت نور مستقیم در روز) و یا نیمه سایه نیمه آفتاب رشد می‌کند و گلدهی دارد. اگر تابستان‌های گرمی در منطقه خود دارید کاشتن این گیاه در مکانی که در ساعات گرم بعدازظهر از سایه برخوردار است به شادابی و رشد بهتر این گیاه کمک خواهد کرد.

دما: قسمت‌های هوایی این گیاه با سرد شدن هوا زرد می‌شوند و از بین می‌روند اما قسمت زیرزمینی این گیاه زنده باقی می‌ماند و با گرم شدن هوا در بهار شروع به جوانه‌زنی می‌کند. مقاومت این گیاه در طی زمستان خوب است و طوقه و قسمت زیرزمینی آن سرمای هوا را تا 35- سانتی‌گراد می‌تواند تحمل کند.

خاک: تاج‌الملوک در مورد خاک سختگیر نیست با این حال در خاکی که زهکش خوبی داشته باشد و همچنین حاوی مواد ارگانیک همانند خاک برگ باشد، رشد و گلدهی بهتری خواهد داشت. توجه داشته باشید که تاج‌الملوک اصولاً کمبود مواد غذایی را بیش از نامناسب بودن زهکش خاک تحمل می‌کند. برای کوددهی این گیاهان می‌توان از کودهای کامل با فرمول 10-10-10 و یا 5-10-5 هر 6-4 هفته یک‌بار در طی بهار و تابستان استفاده کرد. همچنین پخش کردن لایه‌ای از خاک برگ به ضخامت حدود 10 سانتیمتر در ابتدای فصل بهار بر روی سطح خاک اطراف گیاه می‌تواند به رشد بهتر گیاه کمک کند توجه داشته باشید که لایه خاک برگ از طوقه گیاه فاصله داشته باشد زیرا رطوبت ماندگار در خاک برگ می‌تواند موجب تحریک پوسیدگی در طوقه گیاه شود.

تکثیر: کاشت بذر متداول‌ترین روش تکثیر این گیاه است. با توجه به شرایط آب و هوایی و معمولاً کیسه‌های بذر بر روی گیاه حدود اواخر تابستان یا اوایل پاییز می‌رسد و می‌توان از گیاه مادری آن‌ها را جدا کرد. بذرها را می‌بایست از داخل محفظه‌ها درآورد. بذرهای این گیاه اگر در میان موادی که کمی رطوبت نگه می‌دارند همانند پیت موس، کوکوپیت و سایر مواد مشابه و حدود 6 هفته در دمای سرد 5-1 درجه قرار داده شوند جوانه‌زنی بهتری خواهند داشت. بعد از برطرف شدن نیاز سرمایی بذرها می‌توان آن‌ها را کاشت اما معمولاً اوایل فصل بهار زمان مناسبی برای این کار است. به‌منظور کاشت بذر می‌توان از مخلوط خاک معمولی+خاک برگ کاشت و با لایه نازکی از خاک پوشاند. قبل از قرار دادن بذرها بر روی سطح خاک حتماً مخلوط خاک را ابتدا مرطوب کنید. سپس بذرها را پخش می‌کنیم و بعد سطح خاک را آبیاری می‌کنیم که اگر با روش غبارپاشی این کار را انجام دهیم مانع از جابجایی بذرها در داخل خاک می‌شویم. چون بذرها این گیاه ریز هستند و با جریان ایجاد شده توسط آبیاری معمولی در خاک جابجا می‌شوند. بعد از سبز شدن بذرها و ظهور برگ اولیه می‌توان روش آبیاری را تغییر داد و به‌جای غبارپاشی سطح خاک از روش آبیاری معمولی استفاده کرد. جوانه‌زنی بذرها معمولاً 15 روز طول می‌کشد و گیاه حاصل از بذر معمولاً 3-2 سال طول خواهد کشید تا به گلدهی برسد. روش دیگر تقسیم گیاه مادری است که البته هر چند سال یک‌بار می‌بایست نسبت به آن اقدام شود. اصولاً تکثیر با بذر بهتر است زیرا گیاهان بالغ اگر به دلیل تقسیم از خاک بیرون آورده شوند حداقل 2 سال زمان نیاز دارند تا مجدد به اوج گلدهی خود برسند. برای این روش بهتر است تا زمان رکود و استراحت گیاه صبر کرد. در اواخر زمستان/ ابتدای بهار گیاه مادری از زمین بیرون آورده می‌شوند و معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند. ریشه‌ها را با زور و فشار از هم جدا نکنید بلکه می‌توان از وسیله‌ای تیز همانند قیچی باغبانی کمک گرفت و توده ریشه را به دو دسته تقسیم کرد. سپس هر دسته را در خاک کاشت. دقت کنید که عمق کاشت به همان میزانی باشد که قبلاً توده ریشه در خاک قرار داشته است.

هرس: در طی سال می‌توان زمانی که گل‌ها پژمرده شده‌اند نسبت به قطع آنان اقدام کرد. البته این در صورتی است که قصد گرفتن بذر از گیاه را نداشته باشیم. همچنین اگر بعد از یک دوره گلدهی، گیاه را نسبتاً شدید هرس کنیم و البته اگر از آبیاری خوبی برخوردار باشد، امکان گلدهی مجدد گیاه وجود دارد. همچنین در پاییز و بعد از زرد شدن طبیعی برگ‌ها، شاخسار گیاه را تقریباً تا نزدیکی سطح زمین کوتاه می‌کنیم. سپس روی این ناحیه را با خاک برگ یا کود پوسیده دامی به ضخامت 10 سانتیمتر می‌پوشانیم تا از خطر یخ‌زدگی قسمت‌های زیرزمینی را محافظت کنیم. البته با فرارسیدن فصل بهار می‌بایست این لایه را از روی گیاه کنار زد تا برای رشد ساقه‌های جدید از زیر خاک مزاحمت ایجاد نکنند.

آفات و بیماری: از بین آفات می‌توان به معدنچی برگ اشاره کرد همچنین گاهی شته، کنه و زنبورهای برنده برگ مزاحمت‌هایی ایجاد می‌کنند. از بین بیماری‌ها نیز لکه برگی، پوسیدگی طوقه، زنگ، پوسیدگی سیاه ریشه، سفیدک پودری، بلایت و برخی بیماری‌های ویروسی می‌توانند موجب بیماری و ضعف و مشکلاتی در گیاه شوند.

جزئیات محصول
BR65-F251

برگه داده

نام فارسی
گل تاج الملوک الوان
نام انگلیسی
Aquilegia Mix
خانواده
Ranunculaceae
رنگ گل
رنگارنگ
رنگ برگ
سبز
زمان کاشت
فروردین تا اردیبهشت
زمان گل دهی
اواسط بهار تا اواخر پاییز
نظرات
بدون نظر

ارسال نظر

  • ارزش خرید:
  • قیمت مناسب:
  • کیفیت محصول:
این کالا را با استفاده از کلمات کوتاه و ساده توضیح دهید.
بارگزاری تصاویر:
تصاویر را در اینجا رها کنید و یا برای آپلود کلیک کنید.

فهرست

حساب کاربری

اشتراک گذاری

free web page hit counter

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم