محصولات مرتبط

بذر لیتوپس میکس

بذر لیتوپس میکس با نام علمی Lithops Mix

کد محصول:
BR409-C23
پیشنهاد میکنم0
اضافه به مقایسه0
بعدا میخرم
چرا خرید از ظرافت ؟

دلایل اعتماد به فروشگاه اینترنتی ظرافت

فروشگاه اینترنتی ظرافت یکی از شناخته شده ترین و بزرگترین فروشگاه های فروش بذر در کشور است که بذرهای خود را تنها از شرکت های معتبر آمریکایی و اروپایی وارد میکند ، علاوه بر این ، پرسنل و کادر کاملا آموزش دیده و مجربی دارد که بهترین بذرها را برای فروش گلچین کرده و در اختیار شما مشتریان عزیز با قیمتی مناسب قرار میدهند . ظرافت در تمام ساعات روز آماده پاشخگویی و مشاوره به شما مشتریان عزیز است و همیشه سعی دارد تا بهترین خدمات را برای مشتریان وفادار خود مهیا سازد . کلیه سفارشات در بسته بندی های مناسب و در سریع ترین زمان ممکن برای شما ارسال میشوند . پس با خیال راحت از ظرافت خرید کنید .

محصولات مرتبط
شرح

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کاکتوس‌ها تنها در یک مدل خاردار و خشن رشد می‌کنند؛ اما جالب است بدانید که کاکتوس‌ها دارای گونه‌های متفاوتی بوده و برخی از گونه‌ها آن‌قدری جذابیت دارند که هیچ گلی به گردپایشان هم نخواهد رسید! یکی از همین کاکتوس‌های جالب و متفاوت لیتوپس و یا گل سنگی- صخره‌ای نام دارد. این گیاه دارای ظاهری متفاوت است و به شکل تکه سنگ رشد می‌کند. این گیاه بومی مناطق و بیابان‌های خشک آفریقای جنوبی بود و شاید دلیل شکل ویژه آن برای در امان بودن از شر حیوانات دیگر است.

گیاه سنگی یا لیتوپس یک گیاه گوشتی یا ساکولنت است. همان طور که از نامش پیداست شکل و ظاهری سنگ مانند دارد. همچنین شکل آن به سم شکافدار حیوانات اهلی نیز شباهت دارد. این گیاه گوشتی کوچک دو تکه‌ای، بومی بیابان‌های جنوب آفریقا است اما امروز در سرتاسر دنیا می‌توان آن را از مراکز فروش گل و گیاه خریداری نمود. این گیاه نیز مانند دیگر کاکتوس‌ها آب را در خود ذخیره می‌کند و از دسته گیاهان گوشتی به‌حساب خواهد آمد. این آب ذخیره‌شده در گیاه در هنگام بی‌آبی و تولید برگ‌ها به مصرف گیاه خواهد رسید. آبیاری کاکتوس صخره‌ای بخشی مهم از زندگی آن بشمار می‌رود. زمانی که بارندگی‌های پاییزه شروع می‌شود، رشد این گیاه نیز آغاز خواهد شد و پس از بارندگی‌ها گل‌دهی گیاه را شاهد خواهید بود؛ بنابراین آبیاری این گیاه را از آغاز فصل خنک شروع کنید و هفته‌ای یک تا دو بار بسته به دمای اتاق این کار را مرتباً ادامه دهید. نکته‌ای که باید در زمان آبیاری به خاطر داشته باشید این است که آب بر روی گل‌ها ریخته نشود، چراکه منجر به از بین رفتن گرده‌ها می‌شود. زمانی که در زمستان‌ها برگ‌ها تولید شدند آبیاری قطع گردد، چراکه در این زمان برگ‌های جدید باید تمامی آب و مواد غذایی برگ‌های قدیمی را جذب کنند تا برگ‌های قدیمی از بین بروند. پس هر زمان که دیدید برگی جدید در حال رشد است باید آبیاری را متوقف کنید. زمانی که به فصل گرم سال رسیدید آبیاری را به 2 هفته یک‌بار کاهش دهید و یادتان باشد آبیاری زیاد منجر به از بین رفتن گیاه خواهد شد. همان‌طور که می‌بینید سیکل زندگی لیتوپس کاملاً متفاوت با دیگر کاکتوس‌هایی است که تا به کنون دیده‌اید.

شرایط نگهداری

نور

نوردهی برای این گیاه به شکلی است که باید روزی 5 ساعت زیر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد و مابقی روز را در سایه باشد. در تابستان که زمان خواب و استراحت گیاه است، بهتر است گیاه در برابر نور شدید قرار نگیرد چراکه در این شرایط خواهد سوخت. این گل از سطح بالایی خود مانند پنجره نور را به سبزینه‌ها می‌فرستد و زمانی که نور زیاد شود از ورود نور به داخل جلوگیری می‌کند تا سیستم فتوسنتز دچار مشکل نشود. تکثیر لیتوپس نیز توسط کاشت بذر و یا تقسیم بوته انجام می‌شود. این گیاه خود قادر به گرده‌افشانی نیست.

خاک

گیاه سنگی در خاک ماسه‌ای فشرده و متراکم با رطوبت اندک و هوای داغ به خوبی رشد می‌کند. خاکی سبک که آب را در خود نگه ندارد و زهکشی مناسبی داشته باشد؛ مانند ترکیبی از ماسه و پیت ماس. گلدان لیتوپس حتماً باید دارای سوراخ‌هایی در کف گلدان برای خروج آب اضافی باشد. اگر چه پرورش این گیاه کار نسبتاً آسان است اما اگر اطلاعات کافی در مورد نیازهای آن نداشته باشید ممکن است خیلی زود گیاهتان را نابود کنید.

آبیاری

لیتوپس ها در فصل رشد به آبیاری منظم در حدود هر هفته یک بار احتیاج دارند. حتماً اجازه دهید در فاصله دو آبیاری خاک کاملاً خشک شود. عدم جذب آب و خیس ماندن خاک نشانه پوسیدگی ریشه است. آغاز رشد گیاه از اواخر تابستان و پاییز است و در زمستان و بهار نیز رشد می‌کند در اواخر بهار تا اواخر تابستان به خواب می‌رود. دوره خواب برای زنده ماندن گیاه ضروری هست در دوره خواب گیاه تحت گرمای زیاد و آب کم قرار می‌گیرد و از آب درون برگ‌هایش استفاده می‌کند و با خنک شدن هوا و کوتاه شدن روزها در پاییز مجدداً رشد می‌کند.

در دوره خواب وقتی که برگ‌ها چروکیده شد در حدی آبیاری کنید که برگ‌ها به حالت اول باز گردد آبیاری عمیق نکنید در حدی که سه سانتی­متر از سطح خاک مرطوب شود. آبیاری عمیق باعث خفه شدن گیاه می‌شود. لیتوپس در اواخر تابستان شروع به رشد می‌کند اولین نشانه رشد هم باز شدن شکاف بین دو برگ است و بعد از آن گل سفید یا زرد رنگ از بین شکاف بیرون می‌آید. لیتوپس های یک ساله اغلب گل نمی‌دهند و معمولاً از 3 تا 5 سالگی گلدهی دارند. پس از مشاهده علائم رشد گیاه، آبیاری را آغاز نمایید. به علت ریشه عمودی و عمیق بهتر است آبیاری در پاییز عمیق باشد. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کمی خشک شود. خاک باید زهکشی خیلی قوی داشته باشد. بعد از گلدهی به‌تدریج آبیاری را کم کنید به طوری که در ماه‌های سرد زمستان آبیاری انجام نشود و خاک به‌طور کامل خشک باشد.

در طول زمستان گیاه در حال رشد است و برگ‌های جدید تولید می‌کند، برگ‌های جدید آب را از برگ‌های قدیمی می‌گیرند و به خاطر همین است که برگ‌های قدیمی پژمرده می‌شوند. در صورتی که در زمستان گیاه را آبیاری کنید برگ‌های قدیمی به برگ‌های جدید فرصت باز شدن نمی‌دهند. بعد از خشک شدن برگ‌های قدیمی آن‌ها را به‌آرامی جدا کنید. در طول زمستان لیتوپس نباید در دمای کمتر از 5 درجه قرار بگیرد. اگر لیتوپس کنار پنجره هست و هوای بیرون در حد انجماد است احتمال یخزدگی وجود دارد حتی اگر هوای اتاق هم گرم باشد. در بهار لیتوپس در حال رشد است، آبیاری را شروع کنید در این مرحله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود. تا اواسط بهار آبیاری را ادامه دهید. با افزایش طول روز و گرم شدن هوا و نزدیک شدن به تابستان با کاهش تدریجی آبیاری گیاه را برای آغاز دوره خواب آماده نمایید.

گلدان مناسب

به علت ریشه‌های عمودی و عمیق گلدان دارای عمق 7 تا 12 سانتیمتری برای این گیاه مناسب‌تر است و همچنین دارای سوراخ زهکشی مناسب باشد.

نحوه کاشت

ریشه‌های عمودی و ریشه‌های افقی سطحی به همراه یک‌چهارم از اندام هوایی را در خاک نمایید. دقت کنید همه ریشه‌ها در خاک باشند و سه‌چهارم اندام هوایی گیاه باید بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد، یک لایه از شن درشت در سطح خاک بریزید.

آفات

یکی از مهم‌ترین آفات این گل شپشک آردآلود است. این نوع از آفت شکل پشمک به خود می‌گیرد و حالت کش‌دار دارد. یک برس را به الکل صنعتی آغشته کنید و به‌آرامی بر روی حشره بکشید تا از بین برود، پس‌ازآن نقطه موردنظر را با آب بشویید تا الکل گیاه را از بین نبرد.

جزئیات محصول
BR409-C23

برگه داده

نام فارسی
لیتوپس میکس
نام انگلیسی
Living stone
نام علمی
Lithops
خانواده
Aizoacea
تعداد بذر
10 عدد
نظرات
بدون نظر

ارسال نظر

  • ارزش خرید:
  • قیمت مناسب:
  • کیفیت محصول:
این کالا را با استفاده از کلمات کوتاه و ساده توضیح دهید.
بارگزاری تصاویر:
تصاویر را در اینجا رها کنید و یا برای آپلود کلیک کنید.

فهرست

حساب کاربری

اشتراک گذاری

free web page hit counter

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم