محصولات مرتبط

بذر گل ابری نقره ای

بذر گل ابری نقره ای با نام علمی cineraria maritima

کد محصول:
BR01-F173
پیشنهاد میکنم0
اضافه به مقایسه0
بعدا میخرم
چرا خرید از ظرافت ؟

دلایل اعتماد به فروشگاه اینترنتی ظرافت

فروشگاه اینترنتی ظرافت یکی از شناخته شده ترین و بزرگترین فروشگاه های فروش بذر در کشور است که بذرهای خود را تنها از شرکت های معتبر آمریکایی و اروپایی وارد میکند ، علاوه بر این ، پرسنل و کادر کاملا آموزش دیده و مجربی دارد که بهترین بذرها را برای فروش گلچین کرده و در اختیار شما مشتریان عزیز با قیمتی مناسب قرار میدهند . ظرافت در تمام ساعات روز آماده پاشخگویی و مشاوره به شما مشتریان عزیز است و همیشه سعی دارد تا بهترین خدمات را برای مشتریان وفادار خود مهیا سازد . کلیه سفارشات در بسته بندی های مناسب و در سریع ترین زمان ممکن برای شما ارسال میشوند . پس با خیال راحت از ظرافت خرید کنید .

محصولات مرتبط
شرح

ابری نقره‎ای گیاه زینتی چندساله‌ای است از تیره Asteraceae یا Compositeae با نام علمی Cineraria maritima بومی الجزیره، مراکش، تونس، ترکیه، آناتولی، جزایر دریای اژه، بوسنی و هرزگوین، یونان، ایتالیا، سیسیل، فرانسه و اسپانیا (نواحی مدیترانه) است و به‎صورت طبیعی در ایران نمی‎روید اما به‎عنوان گیاه زینتی در مناطق مختلف کشور به‎عنوان یکی از گیاهان زینتی محبوب (بخصوص در فضاهای سبز شهری) کاشته می‎شود. نام فارسی این گیاه زیبا ابری نقره‎ای می‎باشد که البته در میان پرورش دهندگان گل و گیاه بیشتر با نام ابری زرد نیز شناخته می‎شود. این گونه دارای سه زیرگونه با اختلافات جزئی از همدیگر می‎باشد که همگی به‎عنوان زینتی کاشته می‎شوند. این گیاه در انواع مناطق ایران با اقلیم‎های متنوع قابل پرورش است.

گل‎های زرد براق آن در کنار برگ‎های نقره‎ای کرک‎ دار، زیبایی دل‎انگیزی دارد. ترکیب زرد و نقره‎ای گل‎ها و برگ‎ها در پس زمینه رنگ سبز چمنی زیبایی و جذابیت دل‎انگیزی دارد و به‌صورت ترکیبی می‌توان با هر گیاه دیگری که رنگ برگ‌هایش با آن متفاوت باشد قرار بگیرد. پرورش این گیاه برای افراد غیرمتخصص آسان است و به‎راحتی در حیاط منازل و بالکن‎ها قابلیت پرورش دارد. معمولاً وقتی گیاه به رشد کامل رسید در تابستان شکفته می‌شود. هر چند گل‌هایش موردتوجه بعضی خانواده‌ها است اما این گیاه معمولاً به‌منظور زیبایی برگ‌هایش کاشته می‌شود.

گیاه برای رشد مناسب نیاز به نور کافی دارد و وجود کرک‎ها بر روی اندام‎های هوایی، آن را از گزند گرمای شدید فصل تابستان محافظت می‎کند. هرس اندام‎های هوایی در اواخر فصل رشد، مقاومت گیاه را برای تحمل دماهای پایین افزایش می‎دهد که در این صورت تا دمای -15 درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل کرده و در زیر برف‌ها سالم مِهم‌اند. ابری نقره‌ای گل مناسبی برای ردیف جلوی حاشیه است ولی چون پر رشد است اگر به همراه گل‌های کوتاه مانند و… کشت شوند بر آن چیره می‌شود. برای زود به گل نشستن در باغچه باید نشاء آن خیلی زود در بهار تهیه شود و به زمین اصلی منتقل شود. برای گل‌دهی بهتر گیاه و رشد بوته‌ای می‌بایست بعد از پژمرده شدن گل‌ها نسبت به سرزنی گیاه اقدام کرد تا گل‌ها جوان‌تر ظاهر شوند.

کاشت

ابری نقره‎ای نیاز متوسطی به آب دارد که بهتر است به‎طور منظم صورت گیرد. از آبیاری بیش‌ازحد به دلیل ابتلای گیاه به بیماری خودداری شود. برای رشد مطلوب گیاه، بهتر است محیط ریشه همواره مرطوب باشد. این گیاه تا حدودی مقاوم به کم‌آبی است. ابری نقره‎ای نیاز به آفتاب مستقیم دارد و سازگاری بالایی در برابر نور شدید از خود نشان می‎دهد. با وجود این از آن می‎توان به‎عنوان گیاه گلدانی در آپارتمان با نور ضعیف‌تر (نیم‎سایه) نیز کشت نمود. با وجود این رشد گیاهانی که در معرض نور کافی قرار دارند نسبت به گیاهانی که در شرایط کمبود نور پرورش می‎یابند، دارای اندام‎های قوی، شاداب و زیباتری هستند.

این گیاه در دمای 21-14 سانتی‌گراد به ‎خوبی رشد می‎کند. برای استفاده به‎منظور گیاه زینتی چندساله بهتر است اندام‎های هوایی را در اواخر فصل رشد (مثلاً در اواخر پائیز) حذف نمود که در این صورت تا دمای – 15 درجه سانتی‌گراد و حتی کمتر را تحمل می‎کند. در مناطق گرمسیری و بدون یخبندان طولانی نیازی به هرس کردن شاخ و برگ ندارد و برگ‎های زیبای آن می‎تواند حتی در زمستان نیز رشد کرده و به باغچه‎ها زیبایی بخشد. به‎دلیل داشتن کرک‌های پشمالوی سفید بر روی اندام‎های هوایی و ساختار خاص آن‌ها، گیاه تحمل خوبی در برابر دماهای متغیر (گرما و سرما) و حتی نور شدید آفتاب دارد. ابری نقره‎ای را در انواع خاک‎ها با زهکشی مناسب می‎توان کشت نمود. خاک‎های رسی سنگین مناسب این گیاه نیستند که ممکن است موجب پوسیدگی ریشه به دلیل تجمع بیش از حد آب شوند. برای تقویت مواد آلی از کودهای دامی پوسیده و از کودهای ارگانیک برای تقویت میکروبی خاک می‎توان استفاده نمود. خاک‎های زه‎دار با pH 6/5 تا 5/6، مناسب رشد این گیاه زیبا می‎باشند.

برای کاشت ابری نقره‎ای به‎وسیله بذر در اواخر فصل زمستان بذرها در خزانه کاشته شده و در مرحله 3-4 برگی به زمین اصلی منتقل می‎شوند. قبل از انتقال نشاء به محیط اصلی بهتر است گلدان‎ها به مدت چند روز در محیط کشت جدید نگهداری شوند تا گیاهان قبل از انتقال، با محیط جدید سازگار شوند. به‎صورت مستقیم نیز می‎توان بذرها را در زمین اصلی کشت نمود. عمق کاشت بذرها نباید بیش از 5/0 سانتیمتر باشد تا به‎آسانی درصد زیادی از بذرها جوانه بزنند. مبارزه با گیاهان هرز در مراحل اولیه رشد بسیار مهم است که در این صورت پوششی با تراکم مناسب و بوته‎های قوی حاصل می‎شود.

تکثیر ابری نقره‎ای به‎وسیله قلمه ساقه، تقسیم بوته و کاشت ریزوم امکان‌پذیر است. این روش آسان‌تر و رشد گیاهان سریع‌تر خواهد بود. برای تکثیر به روش قلمه زدن، می‎توان در تمام فصول سال و یا در پائیز ساقه‎ها را به طول 10-12 سانتیمتر تهیه و قلمه‎ها را در درون ماسه نرم در گلخانه مقابل نور غیرمستقیم آفتاب قرار داد. قلمه‎ها پس از 8 -10 هفته ریشه‎دار می‎شوند که می‎توان آن‌ها را در فضای باز یا گلدان کاشت. تقسیم بوته معمولاً در فصل استراحت گیاه در زمستان انجام می‎شود. در مناطق جنوبی با آب‌وهوای گرم‌تر می‌شود بذر این گیاه را در فصل پاییز به‌صورت مستقیم در خاک باغ کاشت.

ابری نقره‎ای در مقابل آفات و بیماری‎ها بسیار مقاوم است. در صورت آبیاری منظم و کاشت در خاک‎های زه‎دار، دچار بیماری نمی‎شود. گیاه اگر بیش‌ازحد آب دریافت نماید و یا باعث تجمع آب در سطح خاک شود، ممکن است به بیماری پوسیدگی ریشه دچار شود. در صورت مشاهده هر نوع بیماری، بهتر است شاخه یا بوته آلوده را حذف نمود تا به دیگر بوته‎ها سرایت ننماید. تاکنون آفت خاصی که بتواند مشکل جدی در گیاه ایجاد نماید، گزارش نشده است.

توجه: تمامی اندام‎های گیاه در صورت استفاده خوراکی (داخلی) سمی هستند. شیره گیاه برای درمان ورم ملتحمه و دیگر مشکلات چشمی بهکار می‌رود. کاربرد آن روی چشم اثرات ضعیف تحریک‌کنندگی (حساسیت‌زایی) دارد که سبب افزایش جریان خون در چشم می‌شود و به تمیز کردن عفونت‎ها کمک می‌کند. از آن می‌توان برای دفع بینایی کم و آب مروارید در مراحل اولیه استفاده کرد و همچنین بایستی توجه داشت که این گیاه به‌عنوان دارو زیر نظر پزشک مصرف شود وگرنه ممکن است عوارضی مانند مشکلات تنگی نفس، کهیر پوست و تورم پوست را به وجود آورد.

جزئیات محصول
BR01-F173

برگه داده

نام فارسی
گل ابری نقره ای
نام انگلیسی
silver ragwort, silver groundsel, dusty miller, silver – leaved cineraria, sea ragwort
نام علمی
cineraria maritima
خانواده
آفتابگردان (Asteraceae & Cmpositeae)
زمان کاشت
فروردین
زمان گل دهی
تابستان تا پاییز
نظرات
بدون نظر

ارسال نظر

  • ارزش خرید:
  • قیمت مناسب:
  • کیفیت محصول:
این کالا را با استفاده از کلمات کوتاه و ساده توضیح دهید.
بارگزاری تصاویر:
تصاویر را در اینجا رها کنید و یا برای آپلود کلیک کنید.

فهرست

حساب کاربری

اشتراک گذاری

free web page hit counter

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم